Spacer to nie tylko doskonała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Ten moment można wykorzystać do nawiązania więzi między rodzicem a maluchem. Dotyczy to w szczególności noworodków i niemowląt, którzy dopiero uczą się rozpoznawać najbliższych. Latem, kiedy temperatura wzrasta, chusta spełnia się w tych rolach idealnie. Jednak w upałach trzeba zwrócić szczególną uwagę na ubiór. Nic dziwnego, że w głowach troskliwych mam i ojców pojawia się pytanie: jak ubrać dziecko na spacer w chuście, aby czuło się komfortowo i było bezpieczne. Dzisiaj dzielimy się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi chustonoszenia w okresie wakacyjnym.

W tym artykule:

 • Chustonoszenia latem — podstawowe zasady
 • Jak ubrać dziecko na spacer w chuście latem?
 • Dziecko w chuście — ochrona przed słońcem
 • Jaką chustę na letni spacer wybrać?

Chustonoszenie latem — podstawowe zasady

O zaletach noszenia dziecka w chuście można pisać w nieskończoność. To idealny sposób na lato, gdyż zapewnia odpowiednie warunki, zwiększając komfort i bezpieczeństwo podczas spacerów. Jeśli planujesz nosić swojego skarba w chuście przez całe lato, weź pod uwagę kilka podstawowych zasad.

 • Wybierz odpowiedni produkt.

W wakacje zaleca się chusty wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów. Naturalne tkaniny są przyjazne dla skóry dziecka i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Sprawiają, że wrażliwe ciało maluszka się nie przegrzewa.

 • Zapewnij podparcie dla główki.

Jest to reguła istotna nie tylko latem. Podczas noszenia dziecka w chuście, upewnij się, że materiał jest prawidłowo zawiązany. To zapewnia stabilność i jednocześnie bezpieczeństwo. Tymczasem latem rodziców często przeraża zakrywanie karku dziecka. Boją się przegrzania. Jednak podparcie to jest najważniejszą sprawą zwłaszcza przy chustonoszeniu noworodków i niemowląt, które jeszcze nie siedzą stabilnie.

 • Dopasuj ubranie dziecka do pogody.

Noworodki i niemowlęta nie mają jeszcze wykształconego systemu termoregulacji, dlatego o udar słoneczny jest znacznie łatwiej niż u dorosłego. Dlatego niezwykle ważnym elementem jest odpowiednie ubranie.

Trzeba również zadbać o to, aby ciało nie obcierało się o chustę, co może prowadzić do bolesnych otarć.

 • Pamiętaj o nawodnieniu! 

Chustonoszenie latem może zwiększyć temperaturę zarówno ciała dziecka, jak i rodzica. Dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie. Warto nosić przy sobie butelkę wody lub poruszać się w okolicach z dostępem do sklepów, restauracji lub stoisk z napojami.

 • Skróć czas spaceru.

Kiedy temperatura jest wysoka, rozważ trasę prowadzącą przez bardziej zacienione miejsca lub po prostu skróć czas spędzany na świeżym powietrzu. Chronienie dziecka przed nadmiernym nasłonecznieniem jest bardzo ważne ze względu na wspomniany wcześniej nierozwinięty system termoregulacji. Co więcej, jeśli temperatura przekracza 25⁰C, unikaj spacerów pomiędzy godziną 10:00 a 16/17:00. Wyjdź z maluszkiem na dwór o poranku albo wieczorem.

Jak ubrać dziecko na spacer w chuście latem?

Spacery zarówno w wózku, jak i w chuście długiej tkanej wymagają dostosowania ubrania dziecka do panujących warunków atmosferycznych. O tym, jak ubrać dziecko do chusty zimą, pisaliśmy niemal rok temu. Teraz — w środku okresu wakacyjnego — pokażemy, jaki strój jest najlepszy na upały.

Po pierwsze — ciuszki dziecka  powinny być wykonane z naturalnych włókien, np. lnu, bawełny, bambusa. Dobrym rozwiązaniem jest równie wełna merynos, która świetnie odprowadza wilgoć od skóry i wspomaga termoregulację. Jednak postawić można na nią w chłodniejsze dni. Odradzamy noszenie dziecka bez ubranka tak, aby jego skóra stykała się bezpośrednio z Twoją. Może to prowadzić do powstania odparzeń i otarć. Jeśli jednak wybierasz taki sposób, bo i Tobie jest gorąco, gdy ciało owija materiał,  możesz włożyć tetrową lub bawełnianą pieluchę między siebie a maluszka. To ułatwi wchłanianie potu. Ponadto obie strony nie będą wzajemnie się nagrzewać, a noszenia dziecka w chuście przy gołym ciele będzie bardziej komfortowe.

Po drugie — dla maluszka zrezygnuj z ubrań z zakrytą stopą. Śpioszki i pajacyki nie są zbyt praktyczne (przynajmniej latem), a do chusty nie nadają się w zasadzie w ogóle. W bezpiecznej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej, kolanka dziecka (zwłaszcza noworodka i niemowlaka) idą do góry, przez co materiał się podciąga i zaczyna krępować ruchy. Jeśli jednak nie masz wyjścia i dziecko musi założyć tego rodzaju ubranie, wybierz te w większym rozmiarze.

Po trzecie – chroń głowę maleństwa. Nie zakrywaj jej chustą, tworząc kokon, bo wówczas dziecko nie ma dostępu do świeżego powietrza. Wybierz czapeczkę z wiązaniem, które zapobiega ściąganiu się materiału podczas ruchów główką. Ważne jes także, aby zakrywała także uszy dziecka, które są szczególnie wyeksponowane na słońce.

Po czwarte — ubieraj siebie jak najlżej. Rodzic powinien zrobić wszystko, aby nie doprowadzić do przegrzania także swojego ciała. Warto postawić na lekkie, przewiewne ubrania o prostych fasonach. Latem zrezygnuj ze sztywnych spodenek, szelek i sukienek ze sztucznego materiału. Takie rozwiązania w ogóle się nie sprawdzą podczas noszenia dziecka w chuście. Najlepiej wybrać komfortowe, cienkie rzeczy. Lekkie spodenki lub spódniczki oraz luźne bluzki to podstawa dla Twojej wygody… i komfortu maluszka. Z materiałów trafionym wyborem będzie przewiewny, chłodny len, który – na szczęście dla mam – właśnie wraca do łask.

Dziecko w chuście — ochrona przed słońcem

Latem koniecznie trzeba zadbać o ochronę skóry dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV. Oprócz rodzaju i fasonu ubranek ważny jest również ich kolor. Unikaj ciemnych barw, które przyciągają promienie. Mówimy nie tylko o czerni i graficie. Dużą absorpcję wykazują także odcienie zieleni oraz błękitu. Najlepsze są ubrania białe, żółte, jasnoszare i w pastelowych odcieniach.

Jeśli ubierasz dziecko do chusty w odkryte ubranka, pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem UV. Wybierz ten dedykowany dla niemowląt lub maluchów i oczywiście w najwyższym możliwym faktorze tzw. blokery.

Jaką chustę na spacer latem wybrać?

Rodzajów chust długich tkanych jest mnóstwo. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale także gramaturą, czyli grubością oraz materiałem. To ten ostatni czynnik wpływa także w dużym stopniu na adaptację materiału do wysokich temperatur. Uniwersalne są w 100% bawełniane chusty do noszenia dzieci. Te możesz wykorzystać przez cały rok. Jednak w upały lepiej postawić na chusty z domieszkami lnu, tencelu czy jedwabiu. Lepiej przepuszczają powietrze i chłodzą ciało. Więcej o tym, jak dodatki zmieniają właściwości bawełny w chuście długiej tkanej, pisaliśmy już nieco wcześniej. Zachęcamy do lektury.

 Wybór odpowiedniej chusty na spacer latem ma duże znaczenie dla komfortu zarówno malucha, jak i rodzica. Na pewno warto wybrać tę lekką i przewiewną. Tak jak w przypadku ubranek, unikaj grubych, syntetycznych materiałów, które mogą przegrzewać ciało. Najlepiej nosić dziecko w chuście z lnu, konopi lub naturalnej bawełny. Te materiały przepuszczają powietrze, co czyni je idealnymi na wakacje.

Jeśli masz wątpliwości, jak ubrać dziecko latem lub jaka chusta będzie dla Was odpowiednia, możesz skontaktować się ze specjalistą. Konsultacje chustonoszenia polecane są w szczególności rodzicom, którzy rozpoczynają swoją przygodę z chustą długą tkaną.

Sposoby wiązania chusty na letni spacer

Zabierając dziecko na spacer w chuście, należy zadbać o prawidłowy sposób motania materiału. Najlepiej, aby wybrana metoda była prosta i komfortowa dla rodzica i malucha. Najbardziej popularne sposoby wiązania chusty latem to:

 • Kangurek — to popularne motanie umożliwia noszenie dziecka w chuście przodem do rodzica. Jest to dobry wybór dla maluszków potrzebujących kontaktu wzrokowego i większej bliskości. Jedna warstwa materiału zapewnia poprawną cyrkulację powietrza. Kangurek jest polecany już przy noszeniu w chuście noworodków, a także jako jedyna metoda przy wcześniakach.
 • Plecak prosty — wygodny i zdrowy sposób wiązania, który gwarantuje mniejszą potliwość u dziecka i noszącego. Dziecko przylega do pleców opiekuna. To wiązanie chusty długiej tkanej również może być stosowane przy noworodkach i niemowlętach, jednak ze względu na konieczność przerzucenia wiotkiego jeszcze ciała, wielu rodziców na początku obawia się tej metody.

W upały unikaj natomiast wielowarstwowego motania chusty np. metody koala oraz plecaka z koszulką. Będzie Wam po prostu za ciepło.

Spacer w chuście latem może być wspaniałym doświadczeniem. Jednak zwróć uwagę na ubranie dziecka i swoje, ochronę przed słońcem, wybór właściwej chusty oraz sposób jej wiązania. Zastosowanie się do powyższych wskazówek pomoże ci zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas letnich spacerów. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i może mieć swoje własne wymagania. Obserwuj jego reakcje na noszenie w chuście, sprawdzaj ułożenie ciała podczas spacerów i dostosowuj do panujących w danej chwili warunków atmosferycznych. To zapewni mu przyjemność ze spacerów, a Tobie czułe wspomnienia.