Chustonoszenie zimą — jak ubrać dziecko na spacer w chuście zimą?

Chusta do noszenia dzieci jest praktyczna i uniwersalna. Może być wykorzystywana nie tylko w ciepłe miesiące. Doskonale sprawdza się też na mrozie. Trzeba tylko pamiętać o kilku istotnych zasadach. Dzięki nim spacer z dzieckiem w chuście zimą będzie przyjemny, komfortowy i bezpieczny.

W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

Jak nosić dziecko w chuście na mrozie?

Główna zasada mówi, że przez pierwsze 12 miesięcy malucha nosimy pod kurtką rodzica. Sami jesteśmy zwolennikami przedłużania tej granicznej daty tak długo, jak to tylko możliwe.

Powodów jest kilka.

  • Maluszek nie ma wykształconej termoregulacji ciała. Źle reaguje na duże różnice temperatur. Umieszczenie go pod kurtką chroni jego zdrowie i wpływa na komfort podczas spacerów.
  • Otulając dziecko własnym płaszczem, rodzic staje się naturalnym źródłem ciepła.
  • Im bliżej ciała znajduje się maleństwo, tym łatwiej ułożyć je w bezpiecznej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej. Chusta długa tkana pozostaje cały czas na swoim miejscu.
  • Nie bez znaczenia są także aspekty emocjonalne. Im bliżej opiekuna jest maluszek, tym czuje się bezpieczniej. To niezwykle ważne w pierwszych miesiącach życia, gdy dziecko odczuwa bodźce znacznie intensywniej.

Jak ubrać dziecko do chusty zimą?

Maluszka ubieramy „na cebulkę”. Liczba warstw zależy od temperatury za oknem. Pamiętaj, że dziecka nie należy przegrzać.

Pierwszą warstwą są: podkoszulek lub body, a na nóżki spodenki bez stópek i ciepłe skarpetki.

Na to nakładamy bluzkę z długim rękawem.

Wierzchnim elementem jest pajacyk. Najlepiej, aby wykonany był z grubszej bawełny, polaru lub najlepiej wełny. Chusta długa tkana nie będzie się na nich ślizgać. Dziecko utrzyma właściwą pozycję ciała przez cały spacer. Jest to tym istotniejsze, że ewentualna korekta ułożenia jest utrudniona, a czasem nawet niemożliwa.

Przy większych mrozach (poniżej – 5⁰C) przydatny będzie sweterek lub bluza.

Na nóżki możesz założyć dodatkowo ocieplacze — specjalne, miękkie „kozaczki” dla niechodzących pociech.

Pamiętaj o ochronie szyjki oraz odpowiedniej czapce dla dziecka. Powinna być wiązana pod szyją. Takie modele pozostają na miejscu, nawet gdy maluszek często pociera główką o rodzica. Dobrą opcją są też czapki z kominem.

Chustonoszenie zimą — czy kurtka dla dziecka to dobry pomysł?

Absolutnie nie.

Nie zakładamy mu już ani kurtki puchowej, ani w śliskiego kombinezonu. Dziecko ogrzewa się bowiem od ciała opiekuna. Kurtka stanowi niepotrzebną barierę utrudniającą przepływ ciepła.

Puchowe ubrania uniemożliwiają też dociśnięcie dziecka do rodzica i ułożenie we właściwej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej.

Podobnie jest w przypadku kombinezonów. Śliski, zewnętrzny materiał, z którego często są wykonane, powoduje, że ramiona chusty ześlizgują się, a maluszek traci podparcie dla pleców i nóg.

Jaką chustę do noszenia dzieci zimą wybrać?

Klasyczne chusty długie tkane wykonane ze 100% bawełny to wystarczająca opcja.

Ciekawym rozwiązaniem są jednak wyroby z domieszkami. Wełna, nici bambusowe oraz tencel wykazują niezwykłe właściwości termoizolacyjne i termoregulacyjne. Ich zastosowanie w postaci dodatku do naturalnej bawełny sprawia, że takie chusty do noszenia dzieci zimą zapobiegają utracie ciepła. Latem natomiast chłodzą. Tencel dodatkowo doskonale pochłania i odprowadza wilgoć, zatem chroni skórę dziecka, gdy ono się spoci.

Godne uwagi są również otulacze na chustę lub nosidełko. Są to polarowe lub softshellowe, ocieplane osłonki, które mocuje się przy pomocy klamer do zawiązanego już materiału z ułożonym maluszkiem. Większość modeli zawiera dodatkowy kaptur ze ściągaczami. Otulacze są uniwersalne. Pasują jednocześnie do chust i nosideł.

Podczas spacerów późną jesienią, gdy temperatura jest jeszcze dodatnia, dziecko w chuście i otulaczu możesz nosić na swoim polarze. Zimą, gdy przyjdzie prawdziwy mróz, polarowy otulacz będzie dodatkowym ociepleniem pod kurtką, a osłonkę softshellową możesz założyć razem ze swoją kurtką zimową pozostawiając ją odpiętą.

Jak powinien ubrać się rodzic na spacer z dzieckiem w chuście zimą?

Oczywiście najlepsza jest „cebulka”, a ilość warstw zależy od Twojego samopoczucia i tolerancji na niską temperaturę. Najistotniejsza w stroju opiekuna jest ostatnia warstwa.

Zrezygnuj ze śliskich ubrań. Niewskazane będą koszulki typu softshell. Stosuj je jako pierwszą warstwę. Są termoizolacyjne i chłoną pot, jednak zdarza się, że materiał jest trochę śliski. Ramiona chusty będą się zsuwać pod wpływem ciężaru dziecka i waszych ruchów.

Zewnętrza warstwa ubioru powinna być wykonana z miękkiego polaru lub przyjemnej wełny merino.  Dobra będzie również bawełna.

Jaką kurtkę wybrać przy chustonoszeniu zimą?

Kurtka musi być szeroka tak, aby swobodnie otulała zarówno Ciebie, jak i maluszka. Powinna zapewniać Wam obojgu swobodę ruchów.

Ważna jest także jej długość. Materiał musi zakrywać nogi i stopy dziecka. Najlepiej wybrać płaszcz minimum do kolana. Gdy mróz na dworze nie jest duży, wystarczy model o kroju pudełkowym. Dobra będzie też odzież ciążowa, jeśli nosiłaś ją w ostatnim trymestrze ciąży.

Jeżeli często nosisz swojego maluszka na zewnątrz, polecamy funkcjonalne bluzy lub kurtki dla dwojga. To specjalnie przygotowane wierzchnie okrycia zarówno w wersji dla mamy, jak i dla taty. Niektóre są szerokie i posiadają dodatkowy otwór na piersi rodzica dopasowany do główki dziecka. Inne posiadają dwa zamki aby można było poszerzyć je gdy zachodzi taka potrzeba.

Przy wyborze odpowiedniego stroju na wspólny, zimowy spacer kieruj się także wygodą. Ma być Wam miło i przytulnie. To zagwarantuje niezapomniane wrażenia i wspomnienia wspólnie spędzonych chwil.