10 zalet noszenia dziecka w chuście, którym się nie oprzesz

Chusty do noszenia niemowląt i starszych dzieci cieszą się coraz większą popularnością. Zalety chustonoszenia doceniają rodzice, pediatrzy i ortopedzi. Polscy producenci o światowej renomie m.in. LennyLamb, EverySlings, LittleFrog dbają o jakość swoich produktów, doskonałe materiały i certyfikaty. Takie działania procentują. Z roku na rok przybywa zagorzałych zwolenników. Dzisiaj przedstawiamy 10 zalet noszenia dziecka w chuście, które przekonają każdego niedowiarka.

W tym artykule:

 • Kto korzysta na chustonoszeniu
 • Zalety noszenia w chuście – bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój fizyczny
 • Spokojna adaptacja dziecka do otoczenia
 • Wsparcie rozwoju emocjonalnego maleństwa
 • Chustonoszenie, które uspokaja
 • Redukcja bólu
 • Zalety noszenia dziecka w chuście dla rodziców – mobilność
 • Porządek w domu
 • Zdrowy kręgosłup
 • Szczęście starszego rodzeństwa
 • Wspomaganie przy karmieniu piersią

Kto korzysta na chustonoszeniu?

Wszyscy w rodzinie.

Za chwilę pokażemy, jak chusty do noszenia dzieci wpływają na samopoczucie, rozwój i bezpieczeństwo niemowląt.

Pokażemy, jak korzystają na tym rodzice.

Ostatnia grupa beneficjentów zalet chustowania to starsze rodzeństwo.

Przejdźmy więc do szczegółów.

Zacznijmy od zalet chustonoszenia z punktu widzenia dziecka.

Noszenie w chuście a bezpieczeństwo i rozwój fizyczny

Noszenie w chuście a bezpieczeństwo i rozwój fizyczny

Prawidłowo zawiązane chusty do noszenia dzieci zapewniają ułożenie ich we właściwej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej. Chustowanie wspomaga prawidłowy rozwój stawów biodrowych. Minimalizuje ryzyko dysplazji. Plecki noworodka są lekko zaokrąglone, co jest najbardziej odpowiednie dla kręgosłupa. Z tych powodów chusty polecane są przez pediatrów i ortopedów dziecięcych już do noszenia niemowląt.

Należy jednak przestrzegać istotnych zasad. Materiał powinien dokładnie okrywać plecki dziecka do wysokości karku i sięgać do dołów podkolanowych w ten sposób by chusta nie uciskała w zgięciu. Kolanka powinny być ułożone wyżej niż miednica w przypadku najmniejszych dzieci i stopniowo wraz ze wzrostem Maluszka  wyrównywać się z położeniem miednicy a nóżki rozłożone na odpowiednią szerokość. Początkowo jest to 60. Później kąt zwiększa się systematycznie aż do osiągnięcia 90.

Wielu rodziców obawia się, że nieprawidłowo ułoży maluszka.

Słusznie.

Jest to bowiem kluczowy element chustowania gwarantujący bezpieczeństwo, zdrowie i komfort.

Jeśli i Ty się tym martwisz, skorzystaj ze spotkania z doradcą chustonoszenia. Konsultacje odbywają się zarówno w systemie stacjonarnym, jak i online. To rozwiązanie polecamy w szczególności osobom rozpoczynającym swoją przygodę z chustami.

Zalety noszenia dziecka w chuście - przyjemna adaptacja

Zalety noszenia dziecka w chuście – przyjemna adaptacja

Dla noworodków bodźce świata zewnętrznego są zbyt intensywne. Przerażają. Są nieznajome i wszechogarniające.

Chusta do noszenia niemowląt odgradza je od dźwięków i nadmiaru światła. Dziecko “wraca” do swojego naturalnego środowiska. Otulone materiałem czuje się niczym w łonie mamy, słyszy bicie jej serca, jak w okresie płodowym. Jest kołysane dokładnie tak, jak przed narodzinami.

Powoli adaptuje się do otaczającego go świata. Przechodzi ten proces w tempie odpowiednim tylko dla niego. Jest to jedna z największych zalet chust do noszenia niemowląt.

Wsparcie rozwoju emocjonalnego

Noszenie w chuście buduje poczucie bezpieczeństwa noworodka, co daje mu szansę na dalszy rozwój.

Jego częścią jest poczucie własnej wartości, a także naturalna ciekawość świata. W chuście dzieci wcześniej uczestniczą w życiu rodzinnym. Towarzyszą opiekunom przez większą część dnia. Czując się bezpiecznie w ramionach rodzica, mogą skupić się na tym, co dzieje się wokół nich. To pobudza ich zainteresowanie. Intensywniej odbierają bodźce z zewnątrz. Szybciej uczą się prawidłowych reakcji.

Wszystkie te elementy prowadzą do rozwoju emocjonalnego i mentalnego najmłodszych dzieci.

Chusty do noszenia niemowląt uspokajają

Dzieci noszone w chuście mniej płaczą. „Winne” temu jest kołysanie. Znają je jeszcze z łona matki. Jest naturalne, przyjemne i kojące. Rodzice często kołyszą dziecko na rękach, chcąc je uspokoić. Tymczasem chusta do noszenia dzieci robi to za nich w trakcie wykonywania codziennych obowiązków.

Redukcja bólu brzuszka

Noszenie niemowląt w chuście łagodzi też objawy kolki. Ucisk ciała opiekuna na brzuszek maluszka wraz z kołysaniem wspomaga perystaltykę jelit. Zmniejsza ból oraz ułatwia uwalnianie gazów. To przynosi natychmiastową ulgę.

Zerknijmy teraz na zagadnienie z drugiej strony.

Zalety chustonoszenia dla rodziców - mobilność

Zalety chustonoszenia dla rodziców – mobilność

Chusty umożliwiają rodzicom wejście wszędzie, gdzie nie dostanie się wózek. Wakacje lub weekendowe wypady odzyskują swój urok. Długie, górskie wycieczki są znów realne. Nie straszne są schody w muzeach, wąskie korytarze, czy niewielkie osiedlowe sklepiki. Restauracje z gęsto ustawionymi stolikami są w zasięgu ręki. Wszędzie rodzicom towarzyszy dziecko, które dzieli z nimi zachwyt nad otaczającym światem.

Wolność i swoboda to kolejne zalety chustonoszenia, za które wdzięczni są rodzice.

Porządek w domu

To jedna z tych zalet, które mamy wymieniają na pierwszym miejscu. Chusty uwalniają ręce. Pozwalają szybko wrócić do normalności. Codzienne wykonywanie obowiązków przestaje być problemem. To daje także poczucie kontroli i działa pozytywnie na sferę emocjonalną i psychiczną kobiet. Szybciej osiągają po porodzie emocjonalną równowagę.

Zdrowy kręgosłup

W chustach ciężar dziecka rozkłada się równomiernie na ramionach i plecach opiekuna. Materiał jest mocny i stabilny, a sposób jego motania odciąża kręgosłup rodziców. W ten sposób minimalizuje ból, na który skarżą się przede wszystkim mamy, które długo noszą niemowlę na rękach.

Motanie na tzw. “kangurka” nie uciska brzucha opiekuna. Zapewnia to prawidłowe działanie mięśni dna macicy. Jest to szczególnie istotne dla mam w połogu.

Szczęście starszego rodzeństwa

Zalety noszenia niemowląt w chuście odczuwają także kilkulatki, które mierzą się ze zmianami związanymi z pojawieniem się młodszego rodzeństwa. Dzięki chuście mamy uwalniają ręce. Mogą zająć się starszakiem, pobawić się w określone gry, malować lub wycinać.

Kilkulatek nie czuje się zaniedbany i odsunięty na dalszy tor. To buduje jego poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa. Minimalizuje zazdrość. Sprzyja też szybszemu nawiązywaniu bliskich relacji pomiędzy rodzeństwem.

Wspomaganie przy karmieniu piersią

Wspomaganie przy karmieniu piersią

Bliski kontakt z dzieckiem, który mamy zapewniony dzięki noszeniu w chuście, powoduje wydzielanie  hormonu prolaktyny, który jest odpowiedzialny m.in. za stymulację laktacji oraz oksytocyny czyli tzw. hormonu przywiązania, który wzmacnia więź z dzieckiem. Oksytocyna oprócz swojego udziału w procesie laktacji sprawia, że mamy chęć karmić swojego dzidziusia. Jeżeli jesteś mamą i zależy Ci na karmieniu piersią swojego maleństwa, chustonoszenie może być pomocne również w tej kwestii.

Zalet noszenia dzieci w chuście nie da się przecenić. Jest to forma nie tylko bezpieczna, ale także wygodna dla rodziców. Jeśli zdołaliśmy Cię do niej przekonać, zachęcamy do odwiedzenia sklepu Noś i Tul oraz skorzystania z konsultacji online z doradcą chustonoszenia. Pokażemy Ci, jak motać chustę, na co zwrócić uwagę i jakich zasad należy przestrzegać, by zapewnić sobie spokój, a dziecku prawidłowy rozwój od pierwszych dni życia.