Chusty do noszenia dzieci stają się coraz popularniejsze. Nadal jednak wielu młodych rodziców ma wątpliwości, czy noszenie dziecka w chuście zimą jest dobre dla maleństwa. Uspokajamy. Chłód nie jest ograniczeniem. Potrzebny jest jednak właściwy strój. Oprócz niego warto też przyjrzeć się rodzajom materiałów i wybrać chustę do noszenia dzieci idealną na mroźniejsze dni. 

W dzisiejszym artykule:

  • Dlaczego noszenie w chuście dziecka zimą jest wskazane?
  • Chusty na zimę idealne pod kurtkę — grubość materiału
  • Chusty do noszenia dzieci zimą — czysta bawełna czy opcje z domieszkami?

Dlaczego noszenie w chuście dziecka zimą jest wskazane?

Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, bez obaw można wyjść z maluchem na spacer zimą, motając go w ciepły materiał. Trzeba tylko stosować się do kilku reguł. Należy do nich właściwy ubiór do chustonoszenia dziecka w zimie, długość spacerów dopasowana do temperatury oraz dobór odpowiedniej chusty lub nosidełka. Wówczas takie spacery mają wiele korzyści. 

Ciało rodzica działa na malucha jak „grzejnik”, czym minimalizuje ryzyko dyskomfortu termicznego. Trzymanie dziecka blisko ułatwia kontrolę jego reakcji np. delikatne dreszcze mogą być sygnałem, że maleństwu jest chłodno, należy je szczelniej okryć lub po prostu wrócić do domu. W gondoli tego nie zauważysz.

Ponadto chustonoszenie dziecka zimą ma wszystkie inne zalety. Buduje bliskość między nim a rodzicami, uwalnia ręce opiekunów, a także likwiduje bariery przemieszczania się po sklepie z wózkiem. O korzyściach chustonoszenia przeczytasz w naszym artykule: 10 zalet noszenia dziecka w chuście, którym się nie oprzesz.

Czy na zimę potrzebna Ci specjalna chusta do noszenia dzieci?

I tak i nie…

Są to zazwyczaj produkty uniwersalne. Jeden produkt potrafi starczyć na cały okres chustonoszenia. Jednak zimą niektóre propozycje bywają mniej wygodne i funkcjonalne. 

Zobacz więc, na jakie chusty do noszenia dzieci postawić, gdy wybierasz się na spacer w mroźne dni. 

Chusty do noszenia dzieci idealne na zimę pod kurtkę — grubość materiału

Najbardziej powszechne i wszechstronne chusty długie tkane wykonane są z materiałów o grubości 240-260 gsm. Im grubszy materiał, tym chusta zapewnia lepszy komfort termiczny dziecku, którego system termoregulacji nie funkcjonuje jeszcze prawidłowo. Należy tylko pamiętać, że materiały o gramaturze powyżej 280 gsm ciężko się łamią. Mogą być więc trudne do motania zwłaszcza na grubszych, zimowych ubraniach. Te opcje polecane są rodzicom mającym doświadczenie w wiązaniu długich tkanin.

Mniejsze znaczenie ma splot. Właściwie każdy jest dobry. Wart zauważenia jest jednak fakt, że piękne, wzorzyste, żakardowe chusty do noszenia dzieci są grubsze. Są zatem cieplejsze, ale też trudniejsze do wiązania.

Tuż przed zimą dobrze jest też zbadać długość chusty do noszenia dzieci. Jeśli chustonoszenie rozpoczęliście już wcześniej, warto przymierzyć, czy na ubraniu zimowym posiadany materiał nie będzie za krótki. Jeśli rozpoczynacie spacery właśnie w chłodniejsze miesiące, możecie poruszyć tę kwestię podczas konsultacji z doradcą od chustonoszenia. Wprawne oko specjalisty prawidłowo oceni Wasze budowy ciała i dobierze  odpowiedni rozmiar. Większość producentów oferuje wyroby w długościach  od 3,6 m do 5,2 m. Ta rozpiętość pozwala dopasować produkt niemal do każdej sylwetki także otulonej kilkoma warstwami odzieży.

Chusty do noszenia dzieci zimą — czysta bawełna czy opcje z domieszkami?

Na początek przyjrzymy się chustom długim tkanym wykonanym ze 100% bawełny. Należy wspomnieć, że produkty profesjonalnych marek wykonane są z tkanin najwyższej jakości, więc nie ma obaw o alergie skórne, czy nieprzyjemną, niemiłą w dotyku fakturę. Jedną z największych zalet tego materiału są właściwości termoizolacyjne. To one sprawiają, że chusta długa tkana ze 100% bawełny jest świetną opcją na zimę. W trakcie spacerów stanowi dodatkową warstwę ochronną. 

Alternatywą są także materiały z domieszką wełny. To tkanina ciepła i miękka. Doskonałe właściwości termoizolacyjne podwyższają parametry całego wyrobu. Jednak wełna jest alergenem. Może powodować reakcje skórne. Na początku użytkowania bywa także szorstka i drażni delikatną skórę mniejszych dzieci. Ta właściwość mija po kilku praniach, jednak niektórzy rodzice dość szybko z niej rezygnują.

Rynek ma w zanadrzu interesujący zamiennik — chusty długie tkane z domieszką wełny merino. Włókna jej są miękkie, niezwykle przyjemne w dotyku, a przede wszystkim hipoalergiczne. Dzięki temu są bezpieczniejsze dla najmłodszych. Jednocześnie mają doskonałe właściwości termoregulacyjne. Oznacza to, że chłodzą latem, a zimą grzeją. Atrybutem wełny merino jest także lekkość, która przekłada się na wagę całej chusty długiej tkanej. 

Koleją, doskonałą, chociaż zaskakującą propozycją są chusty z domieszką lnu. To tkanina, która zyskała sławę idealnej na upalne dni. Jest lekka i przewiewna. Tymczasem, podobnie jak wełna merino, len jest termoregulacyjny. W czasie mrozu chroni przed chłodem. Należy liczyć się jednak z tym, że jest to materiał gniecący, przez co nie zawsze wygląda tak estetycznie jak pozostałe opcje. Jednak na spacerach w zimie nie jest to najważniejsze.

Naszą listę zamyka bambus. Taka domieszka zwiększa właściwości termoregulacyjne chusty. Włókna roślinne są też antyalergiczne i wytrzymałe. Ich dodatek nie powoduje uczuleń i podrażnień skóry. 

Domieszki — tencel, jedwab

Celuloza drzewna, czyli tencel, jest elegancka. Lśniąca. Wygląda efektownie. Jednak ten materiał jest śliski, co doceniają niedoświadczeni rodzice. Powoduje, że chusta łamie się bez problemu. Łatwo się wiąże. Jednak na wielowarstwowej odzieży zimowej może być to istotną wadą. Tkania z dużym prawdopodobieństwem będzie się zsuwać i utrudniać utrzymanie dziecka we właściwej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej, co jest kwestią priorytetową w chustonoszeniu malucha. 

Podobnie zachowuje się jedwab, który jest błyszczący i gładki. Wyjątkiem jest tussah, czyli dziki jedwab. Jest on pozbawiony charakterystycznego połysku. Jest bardziej szorstki, a zachowuje właściwości termoregulacyjne. Zatem to on będzie dobrą alternatywą jako domieszka w materiałach na zimę.

Przy zakupie odpowiedniej chusty zachęcamy do rozważenia tych wskazówek. Dzięki temu zimowe spacery z dzieckiem będą przyjemne, komfortowe i bezpieczne.