Moment rozpoczęcia chustonoszenia jest oczywisty. Przy dzieciach o właściwej wadze i urodzonych o czasie spacery są możliwe już od pierwszych dni. Pytania często zadawane przez kursantów chustonoszenia to: do kiedy noszenie starszaka jest dopuszczalne i jak właściwie go układać. W dzisiejszym artykule zgłębimy ten temat.

W dalszej części odpowiadamy na pytania:

  • Do kiedy nosić dziecko w chuście?
  • Kiedy wskazane jest chustonoszenie dzieci starszych?
  • Jakie chusty do noszenia kilkulatków są najlepsze?
  • Jak nosić starszaka? – Czy noszenie w chuście przodem czy tyłem będzie bezpieczniejsze?
  • Jakie są sposoby wiązania chusty długiej tkanej najlepsze dla kilkulatków i ich rodziców?

Do kiedy nosić dziecko w chuście?

Przyjmuje się, że starszakiem jest 2-3-latek. Umie już samodzielnie chodzić, jednak robi to jeszcze nieporadnie. Dłuższe dystanse są dla niego zbyt męczące i właściwie niemożliwe do pokonania. 

Jednak producenci chust długich tkanych kierują się nie wiekiem, ale wagą malucha. Większość grubszych materiałów wytrzyma ciężar 15-16 kg. W niektórych opcjach — zwłaszcza. z dodatkiem lnu — możliwe jest noszenie dzieci o wadze do 18 kg. Wszystko więc zależy od indywidualnych cech malucha. W niektórych przypadkach chustonoszenie będzie możliwe przy 5-latkach, w innych trzeba będzie z niego zrezygnować już przy 3-letnim brzdącu. 

Kiedy wskazane jest chustonoszenie dzieci starszych? 

Z pewnością w przypadku kilkulatków chusta długa tkana pełni już zupełnie inną rolę niż wcześniej. Przy noworodkach ma na celu budowanie bliskości z opiekunem, zmniejszenie kolek, ułatwienie adaptacji do nowego otoczenia, a także uwolnienie rąk rodziców. 

Tymczasem noszenie w chuście starszaków jest elementem praktycznym i funkcjonalnym. Ma służyć jedynie jako pomoc i wsparcie na dłuższych spacerach, na wypadach w góry czy po parku, gdy zmęczony maluch nie nadąża za rodzicami i potrzebuje chwili wytchnienia.

Jakie chusty do noszenia starszaków są najlepsze?

Im grubszy materiał, tym jest on bardziej wytrzymały. To podstawowa zasada. Z pewnością przy kilkulatkach należy unikać chust długich tkanych o gramaturze poniżej 200-220 gsm. Przeznaczone są one dla wcześniaków, noworodków i dzieci o wadze do 10 kg. Przy większym obciążeniu za bardzo sprężynują i się rozciągają. Wręcz niemożliwe jest ułożenie malucha we właściwej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej.

Najlepsze dla starszaków będą chusty o gramaturze 250-260 gsm. Są one uniwersalne. Można w nich nosić dziecko już od pierwszych dni aż do osiągnięcia przez nie wagi 13-14 kg, którą ma większość 2-3 latków. Przy cięższych brzdącach, należy sięgnąć o materiał o gęstości 280-300 gsm.

Opcje żakardowe

Żakardowe chusty długie tkane to opcja właśnie na ten wiek. To one zazwyczaj zachwycają rodziców. Ułożenie nici wątku i osnowy tworzy fantazyjne wzory, których nie da się uzyskać w innych tkaninach. Noszenie dziecka w chuście o ciekawej ornamentyce i kolorystyce z pewnością niesie ze sobą dodatkowy walor estetyczny.

Dobrą informacją dla rodziców jest fakt, że zazwyczaj materiał ten jest grubszy. Gramatura wynosi od 260 gsm, a może kończyć się nawet na 300 gsm. To najbardziej wytrzymałe opcje, które dobrze zniosą nacisk nawet 18 kg. Minusem ich jest trudność wiązania. Większość z nich ciężej się łamie, a grubszy materiał wymaga siły przy dociąganiu. Zazwyczaj odradzamy noszenie dziecka w chuście żakardowej lub innej, grubszej tkaninie rodzicom bez doświadczenia i wcześniejszego przygotowania.

Więcej na temat wytrzymałości materiałów o różnej gęstości pisaliśmy w osobnym artykule: Czym jest gramatura chusty do noszenia dzieci i jakie ma ona znaczenie? Zachęcamy do lektury nie tylko początkujących rodziców. 

Jak nosić kilkulatka? – Czy noszenie w chuście przodem czy tyłem będzie bezpieczniejsze?

Wraz z pytaniem, do kiedy nosić dziecko w chuście, pojawia się również dylemat: które motania są najlepsze. 

Z punktu widzenia rodzica optymalnym rozwiązaniem są wszelkie wiązania chusty, gdzie starszak ułożony jest z tyłu. Noszenie dziecka z przodu odciąża odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Cięższy już kilkulatek ułożony na klatce piersiowej sprawia, że opiekun musi “wypinać” brzuch do przodu, a tym samym pogłębiać lordozę. Może to początkowo prowadzić do dolegliwości bólowych, a w dłuższym czasie do skrzywienia i zwyrodnienia kręgosłupa. Im drobniejszy opiekun, tym mniejsze obciążenie będzie przez niego tolerowane.

Noszenie w chuście na plecach jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli spacer z kilkulatkiem ma się przeciągnąć. To bezpieczna forma zarówno dla opiekunów, jak i ich pociech. 

Ponadto dziecko w tej pozycji ma możliwość obserwacji świata z perspektywy rodzica, co daje mu lepszą percepcję. Z punktu widzenia opiekuna jest to także praktyczniejsze. Noszenie w chuście przodem starszaka znacznie ogranicza ruchy. Ułożenie kilkulatka z tyłu „uwalnia ręce”. 

Jakie są sposoby wiązania chusty długiej tkanej najlepsze dla kilkulatków i ich rodziców?

Jak wspomnieliśmy, najlepsze jest noszenie na plecach. Zatem wskazany jest przede wszystkim plecak prosty. To łatwe wiązanie, które polecane jest już nawet do noszenia niemowląt. Po nabraniu odrobiny wprawy jest też szybkie. To ogromna zaleta przy układaniu w materiale małych, energetycznych wiercipiętów.  

Równie dobrze sprawdzi się plecak z koszulką. Pamiętać należy jednak, że jest wiązaniem podwójnym. Stanowi dobre podparcie dla kilkulatka, jednak wymaga wprawy i cierpliwości. Motanie jest bardziej skomplikowane i czasochłonne. Polecane tym rodzicom, którzy już mają doświadczenie.  

Jeśli jednak zależy Ci, żeby przez chwilę ułożyć starsze dziecko z przodu, lepszym od kieszonki będzie uniwersalny kangurek. W tym ułożeniu ciężar kilkulatka lepiej się rozkłada i nie obciąża kręgosłupa mam i ojców.  

Kieszonka jest dobra na szybki wypad na zakupy.  

Lepszym od niej może okazać się koala, czyli wiązanie x 2. Jest nieco bardziej skomplikowane. Wymaga wprawy i większej siły — zwłaszcza przy grubszych tkaninach. Jednak dobrze rozkłada ciężar ciała. Ułatwia utrzymanie właściwej pozycji przez cały czas. Warto opanować tę metodę przed rodzinnym wypadem w góry, gdy wycieczka po szlakach z pewnością będzie dla malucha zbyt obciążająca. 

Na krótkie wyjście do sklepu czy do znajomych można też postawić na chustę kółkową. Wówczas najlepszą opcją jest ułożenie kilkulatka na jednym biodrze. Ręka opiekuna może posłużyć za dodatkowe podparcie. Nie należy jednak zapominać, że noszenie w chuście kółkowej to tylko alternatywa dla chusty długiej tkanej lub spacerówki. Dobra jest na szybkie, krótkie wyjścia. Wprawdzie łatwo w niej ułożyć nawet wiercipiętę, którego rozpiera energia, jednak opiekun dość szybko czuje dyskomfort z powodu obciążenia jednego ramienia.

Pamiętaj także, że mimo iż masz do czynienia ze starszakiem, nadal jego ciało się rozwija w szybkim tempie. Ułożenie i utrzymanie właściwej postawy jest kwestią jego zdrowia i bezpieczeństwa. Dlatego, jeśli nie masz pewności, czy dobrze wiążesz chustę długą tkaną, lepiej skorzystaj z konsultacji online z doradcą od chustonoszenia. Zachęcamy do tego zarówno początkujących, jak i doświadczonych rodziców. W motniu starszaków podobnie jak mniejszych dzieci ważny jest każdy szczegół