Czym jest gramatura chusty do noszenia dzieci i jakie ma ona znaczenie?

Gramatura chusty długiej tkanej to jeden z podstawowych parametrów, który bierzemy pod uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu. Jest ona głównym wyznacznikiem tego, jakiego maluszka w niej poniesiesz i jak długo będziesz z niej korzystać. Dzisiaj odkrywamy przed Tobą wszystkie tajemnice tego parametru.

W tym artykule:

Czym jest gramatura materiału chusty?

Jest to po prostu gęstość, a raczej waga tkaniny. Podana wartość oznacza, ile jej gram przypada na 1m² chusty długiej tkanej.

Parametr ten wyrażany jest skrótem „gsm”.

Różnicę w gramaturze chust do noszenia dzieci łatwo zauważyć w dotyku. Im rzadszy materiał, tym będzie on delikatniejszy i cieńszy. Wcale nie oznacza to jednak, że grubsze chusty są twarde i szorstkie. Wręcz przeciwnie. Są miękkie, delikatne i łagodne. Wymagają jednak większej siły i wprawy w motaniu.

Jaka więc chusta będzie najlepsza dla Ciebie?

Zaczniemy od początku.

Chusty długie tkane o gramaturze 190-220 gsm — idealne na pierwszą przygodę

Materiał chust do noszenia dzieci o gramaturze do 220 gsm jest cienki. Czasem rodzi to nawet wątpliwości u początkujących rodziców, czy jest on bezpieczny dla dziecka.

Uspokajamy..

Jak najbardziej.

W delikatności tkwi właśnie siła i największa zaleta tych opcji.

Cienkie chusty długie tkane takie jak Chusta długa tkana Lenny Lamb / moja pierwsza / Howlit lub Chusta długa tkana Little Frog / Ametryn współpracują z rodzicami przy motaniu. Nie wymagają tak dużo siły przy dociąganiu. Wiąże się je lekko i szybko.

Ze względu na te właściwości chusty długie tkane o małej gramaturze polecane są w szczególności osobom niedoświadczonym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z chustonoszeniem. Pomagają nabrać wprawy w wiązaniu, a bezproblemowe dociąganie minimalizuje lęki i obawy, które często pojawiają się na początku.

Cienki materiał jest też odpowiedni do nauki motania. Jeśli jesteś na początku swojej przygody z chustami, warto też skorzystać z konsultacji z doradcą ds. chustonoszenia, który nie tylko pokaże Ci, jak prawidłowo wiązać materiał i układać dziecko. Pomoże również w wyborze najlepszego produktu.

Chusty długie tkane o niskiej gramaturze są to najczęściej opcje o splocie skośno-krzyżowym. Takie ułożenie nici wpływa na łatwość wiązania. Dokładnie o splotach w chustach długich tkanych, ich charakterystyce i właściwościach pisaliśmy już wcześniej. To kolejny poradnik, który z pewnością rozszerzy Twoją wiedzę i ułatwi wybór.

Z niewielkiej gramatury wynikają jednak pewne ograniczenia. Cienkie tkaniny są idealne do noszenia:

  • noworodków;
  • wcześniaków;
  • dzieci z niską wagą urodzeniową;
  • niemowląt do ok. 8-10 kg wagi.

Przy cięższych maluchach materiał sprężynuje. Uniemożliwia to utrzymanie dziecka w prawidłowej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej. Dlatego jest to wersja tylko na pierwszy rok chustonoszenia. Po tym czasie musisz liczyć się z koniecznością wymiany jej na bardziej wszechstronną i wytrzymałą opcję.

Chusty długie tkane o gramaturze 230-300 gsm — gdy kochasz uniwersalizm

Jest to najbardziej bogata oferta chust długich tkanych.

Nic dziwnego.

Tkanina o gramaturze od 230 do 300 gsm należy do najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Jest idealna na cały okres chustonoszenia. Można w niej spacerować zarówno z noworodkiem, jak i ze starszakiem do wagi ok. 12-15 kg.

Materiał mniej sprężynuje.

Chusty są równie miękkie.

Często są też bardziej mięsiste niż cieńsze opcje.

Delikatne nie drażnią wrażliwej skóry noworodków.

Nie polecane są jednak do noszenia wcześniaków. Są za grube, a materiał wymaga większej siły przy dociąganiu, co może być niebezpieczne przy dzieciach wymagających specjalnej uwagi, troski i opieki.

Nie polecamy ich do nauki chustonoszenia.

Chusty długie tkane o gramaturze do 300 gsm w rękach początkujących

Jeśli nie masz doświadczenia w motaniu, a kusi Cię uniwersalność tych chust, zwróć uwagę na splot oraz domieszki.

  • Chusty o splocie serduszkowym np. Chusta tkana długa EverySlings Babyheart Honeyberry są subtelne i delikatne. Ułożenie nici sprawia, że materiał łatwiej poddaje się motaniu i nie wymaga tyle siły przy dociąganiu.
  • Chusty długie tkane o gramaturze 230-300 gsm z dodatkiem włókien bambusa, tencelu lub jedwabiu są delikatniejsze i bardziej śliskie. Łatwiej się łamią i lepiej współpracują przy wiązaniu niż klasyczne opcje ze 100% bawełny.
  • Natomiast dodatek wełny sprawia, że chusta jest bardziej mięsista i ciepła. Jednak  trudniej ją zawiązać.

W tej grupie znajdziesz przepiękne chusty żakardowe, uznane za diamenty wśród tego typu produktów. Charakteryzują się bogatą ornamentyką, której nie spotkasz w żadnej innej opcji. Takie propozycje jak Chusta długa tkana Little Frog / Ruby Cube oraz  Chusta długa tkana Little Frog / Ocean Wildness zachwycają i kuszą rodziców pięknym wyglądem.

Uważaj jednak!

Efektowne chusty o splocie żakardowym trudno się łamią.

Są to opcje dla doświadczonych.

Polecamy je także do noszenia starszych dzieci, które nie wymagają już takiej ostrożności jak wiotkie noworodki.

Chusty idealne na koniec chustonoszenia — gramatura 300 gsm

Tę opcję wybierz na koniec przygody z chustonoszeniem. Chusty do noszenia dzieci o gramaturze 300 gsm to niemal dziecięce pledy. Grube i wytrzymałe mogą służyć dziecku także za kocyk w podróży.

Polecane są do noszenia cięższych kilkulatków. Wytrzymują obciążenie nawet do 18 kg. Często sięgają po nie aktywni rodzice, którzy nie chcą rezygnować z długich spacerów, wycieczek za miasto, czy wielogodzinnego chodzenia po górach. Chusta do noszenia dzieci o gramaturze powyżej 300 gsm jest kołem ratunkowym, gdy kilkulatek jest zmęczony spacerem i domaga się odpoczynku.

Ze względu na gęstość i siłę, którą trzeba włożyć w zawiązanie tak gęstej tkaniny, opcje te odradzamy przy noszeniu noworodków i niemowląt. Lepiej stosować je u maluchów, które nie tylko samodzielnie siedzą, ale nawet już chodzą.