Rodzaje splotów w chustach do noszenia dzieci — właściwości, zalety, wady i różnice

Z punktu widzenia właściwości, funkcjonalności i przeznaczenia chust długich tkanych istotny jest splot tkaniny oraz jej gęstość. Dzisiaj pokażemy, jak sposób tkania materiału wpływa na cechy finalne produktu. Jeśli stoisz u progu zakupu, ten zbiór informacji pomoże Ci podjąć decyzję.

W dzisiejszym artykule:

Czym jest splot?

Każdy materiał tkany jest z dwóch nici. Pierwsza z nich to tzw. wątek i przebiega prostopadle. Drugą jest osnowa, która z kolei biegnie równolegle. Najkrócej mówiąc, splot jest to sposób ich ułożenia względem siebie.

chustach do noszenia dzieci wpływa on m.in. na to:

  • jak materiał będzie się układał wokół ciała dziecka i opiekuna;
  • czy chusta będzie elastyczna i sprężynująca;
  • czy tkanina będzie podatna na motanie, czy będzie się trudno łamać, co ma znaczenie dla osób, które zaczynają przygodę z chustonoszeniem;
  • jaka będzie nośność materiału.

Producenci chust najczęściej wykorzystują splot skośno-krzyżowy oraz żakardowy. Spotkać można również opcje serduszkowe, diamentowe i jodełkowe.

Niezwykle rzadko natomiast dostępne są chusty do noszenia dzieci o splocie prostymi lub wafelkowym. Ma to swoje uzasadnienie, co wyjaśniamy poniżej.

Splot skośno-krzyżowy — idealne chusty tkane dla niedoświadczonych rodziców

Jest to najczęściej wykorzystywana opcja.

Nie bez przyczyny.

Materiał ładnie i lekko pracuje. Łatwo się dociąga. Takie opcje jak np. Chusta długa tkana Lenny Lamb / moja pierwsza / Fluoryt są niezastąpione w nauce chustonoszenia.

Dopasowują się też do naturalnej krzywizny maluszka. Ułatwiają ułożenie go w sposób bezpieczny i odpowiedni do jego wieku oraz rozwoju fizycznego i motorycznego.

Co więcej, nie dociskają nadmiernie jego ciała do rodzica i nie wymuszają tym zmiany pozycji. Dają jednocześnie stabilne oparcie. Noszenie jest komfortowe i bezpieczne.

Materiał taki pracuje po skosie we wszystkich kierunkach. Idealnie synchronizuje się więc z ciałem i ruchami rodzica. Utrzymuje dziecko we właściwej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej nawet przy długich i szybkich spacerach.

Splot skośno-krzyżowy podwyższa nośność materiału.

Uwaga jednak na gramaturę.

To ona — wraz ze splotem — ma realny wpływ na przeznaczenie chusty. Im gęstszy materiał, tym jest wytrzymalszy i mniej sprężynujący. Tymczasem do produkcji chust często wykorzystywana jest tkanina o splocie skośno-krzyżowym i o mniejszej gramaturze — ok. 200-220 gsm. Taka doskonale sprawdza się przy noworodkach, wcześniakach i dzieciach z niską wagą urodzeniową, a także niemowlętach oraz przy dzieciach o wadze do 10-12 kg.

Później może bardziej sprężynować, co utrudnia utrzymanie zdrowej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej.

Jak rozpoznać chustę o splocie skośno-krzyżowym?

Przędze barwione są przed tkaniem. Dzięki temu chusty o splocie skośno-krzyżowym są identyczne po obu stronach.

Zazwyczaj są monochromatyczne lub cieniowane. Rzadziej bywają różnokolorowe. W takich opcjach jak Chusta długa tkana Little Frog / Bambusowy Turmalin barwy lub odcienie układają się w pasy przebiegające zazwyczaj równolegle. Dlatego nazywane są „pasiakami”.

Ma to też swoje praktyczne zastosowanie. Pasy ułatwiają naukę motania i późniejsze wiązanie. Różne kolory są wskaźnikiem, gdzie należy złapać i jak przeciągnąć materiał. Doceniają to osoby rozpoczynające swoją przygodę z chustonoszeniem.

Splot jodełkowy — efektowny i uniwersalny

Jest on pochodną splotu skośnego. Jego cechą charakterystyczną jest to, że nić prawa zmienia się na lewą i odwrotnie. Tworzy to wzór charakterystycznej jodełki. Znamy ją m.in. z jesiennych płaszczy. Takie ułożenie nici jest bowiem najczęściej wykorzystywane z wełną.

Splot jodełkowy w chustach do noszenia dzieci daje ciekawy efekt wizualny. Sprawia, że materiał jest elegancji i kunsztowny.

Łatwiej też uzyskać w nim większą gęstość materiału — nawet 250-260 gsm. Ma to istotne znaczenie dla funkcjonalności długiej chusty tkanej. Takie opcje np. Chusta długa tkana Lenny Lamb / moja pierwsza / Mała Jodełka Baby Caffe Latte przeznaczone są do noszenia zarówno niemowląt, jak i starszych, cięższych dzieci.

W splocie jodełkowym tkanina pracuje po skosie. Jest wytrzymała i trwała. Chusta jest łatwa w wiązaniu. Należy jednak pamiętać, że im wyższa gramatura, tym jest to trudniejsze.

Splot żakardowy — diament wśród tkaniny

Chusty o splocie żakardowym zachwycają wzornictwem. Są piękne i różnorodne. To właśnie w nich osiąga się ciekawy deseń i barwy. To wśród takich opcji możemy szukać chust ze wzorami liści, kwiatów, zwierząt. Są eleganckie, imponujące i trwałe. Tkanina długo zachowuje swój estetyczny, pierwotny wygląd.

Cechą charakterystyczną chust do noszenia dzieci o splocie żakardowym jest także inny wygląd lewej i prawej strony. Zazwyczaj jedna jest negatywem drugiej. Niektórym przypada to do gustu, inni wolą jednorodne opcje. My uważamy takie propozycje jak np. Chusta długa tkana Little Frog / Ruby Cube za wyjątkowo urokliwe.

Splot żakardowy w chustach długich tkanych polecany jest jednak dla wprawnych rodziców. Materiał zazwyczaj jest gęsty (gramatura powyżej 250, a nawet 300 gsm). Bywa sztywny i trudniej się go wiąże. Ułożenie dziecka w zdrowej i bezpiecznej pozycji wymaga doświadczenia. Z pewnością nie jest to opcja do nauki. Niedoświadczonym rodzicom polecamy miękkie chusty o splocie skośno-krzyżowym.

Żakardowe będą natomiast fenomenalne w późniejszym okresie — przy noszeniu starszaków. Są niezwykle wytrzymałe. Świetnie utrzymują pozycję dzieci nawet o wadze 20 kg.

Chusty o splocie żakardowym mogą znacznie różnić się od siebie. Jedne są bardziej miękkie, inne sztywniejsze. Dlatego przed ich zakupem warto zapytać sprawdzonego sprzedawcę o szczegóły wybranej opcji.

Splot diamentowy i serduszkowy — inny wygląd podobne właściwości

Te dwie opcje należą do modyfikacji splotu skośnego-żakardowego. W pierwszej ułożenie nici tworzy wzór niewielkich diamentów, w drugiej osnowa i wątek układają się w drobne serduszka, co można podziwiać np. w Chuście tkanej długiej EverySlings Babyheart Cloudberry. Dzięki temu chusty nabierają elegancji i wyrazistości.

Splot serduszkowy i diamentowy wykorzystywany jest w chustach uniwersalnych o gramaturze 240-260 gsm. To opcje na cały okres chustonoszenia. Są wytrzymałe i dobre do noszenia także cięższych kilkulatków. Jednocześnie są też bardziej podatne na dociąganie i lepiej współpracują niż typowe chusty żakardowe.

Splot waflowy — trójwymiarowy efekt

Chusty takie należą do rzadkości,

Nici tworzą delikatny wzór niewielkich kwadratów o wypukłych brzegach i wklęsłym środku. Deseń przypomina tym strukturę wafli lub gofrów. Jest jedynym splotem trójwymiarowym. Jest elegancki i efektowny.

Takie chusty są mięsiste i miękkie. Przyjemne i przytulne. Doskonałe dla wrażliwej skóry dzieci.

Łatwo się je mota. Dobrze współpracują z ruchami opiekuna.

Jednak mają też istotne wady.

Tkanina jest dość rzadka, zatem charakteryzuje się znacznie mniejszą nośnością. Przy cięższych dzieciach sprężynuje i utrudnia utrzymanie prawidłowego ułożenia.

Materiał jest też niezwykle delikatny, a nici łatwo zaciągnąć. Należy wówczas uważać, by ich nie przerwać, gdyż chusta staje się bezużyteczna.

Splot prosty — dobry na poduszki, ale…

Jest to popularny rodzaj zwany inaczej płóciennym. Wykorzystywany jest przy materiałach przeznaczonych na pościel, prześcieradło czy poduszki.

Jest sztywny.

Trudno się go łamie.

Absolutnie nie nadaje się na profesjonalne chusty do noszenia dzieci. Jeśli się pojawia, to w produktach bez certyfikatu, niesprawdzonych i z pewnością niedostosowanych do maluchów. Jednak jest tańszy, czym kusi potencjalnych klientów.

Jaka chusta będzie dla Ciebie najlepsza?

To zależy…

Jeśli nie masz doświadczenia w motaniu, idealną opcją będą te o splocie skośno-krzyżowym. Pamiętaj jednak, że często są to wyroby o stosunkowo niewielkiej gęstości. Wystarczą na cały okres chustonoszenia jedynie lżejszych dzieci — do 10-12 kg. Później należy zamienić je na chustę o gęstszej strukturze. Możesz też wybrać opcje serduszkowe lub diamentowe. Są bardziej uniwersalne, łatwo się je dociąga. Jednak nie są polecane do nauki

Dla wprawnych już rodziców świetną opcją są chusty o splotach żakardowym, diamentowym i serduszkowym. Są wytrzymałe. Idealne na cały okres chustonoszenia. Na spacerach można w nich tulić nawet 5-latki.