Kupno pierwszej chusty do noszenia to nie lada wyzwanie dla początkującego rodzica. W gąszczu informacji i wielu ofert można się pogubić.

Postaram się pomóc i przekazać Ci na co zwrócić uwagę przed wyborem chusty, odpowiedniej na początek drogi z chustonoszeniem.

Rodzaj chusty

Na rynku można spotkać się z chustami elastycznymi oraz tkanymi długimi i kółkowymi. Ja polecam zdecydowanie chusty tkane, które dają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, nóżek i miednicy dziecka.

Chusta tkana długa daje nam wiele możliwości w doborze wiązań, które nadają się na dłuższe noszenie, dzięki symetrycznemu obciążeniu obu ramion rodzica. Uzyskujemy w ten sposób równomierne rozłożenie ciężaru dziecka.

Przy użyciu chusty kółkowej otrzymujemy wiązanie asymetryczne, które obciąża tylko jedno ramię rodzica, przez co nie zaleca się długiego noszenia w tego rodzaju chuście. Ogromnym plusem chust tkanych zarówno długich jak i kółkowych jest to, że nadają się dla dzieci już od urodzenia.

Materiał chusty

Podstawowym materiałem z którego tkane są chusty jest bawełna. Każdy inny dodatek w składzie jest nazywany domieszkami. Najbardziej popularne domieszki to len, bambus, wełna. Mniej popularne ale też dosyć często spotykane to tencel, konopie, jedwab. Możemy spotkać się również z takimi dodatkami jak reprev, lurex, glitter, wodorosty, przędza z mleka czy pereł. Domieszki mają za zadanie dodanie pewnych właściwości czyli np. nośności, miękkości, czepliwości czy lepszego odprowadzania wilgoci. To jednak temat  na kolejny wpis 😉

Uważam, że dla początkującego rodzica bawełna 100% będzie najlepsza, nie tylko ze względu na cenę ale także praktyczność, ponieważ chustę bawełnianą bez problemu możemy wyprać w pralce. Chusty z domieszkami często są trochę lub nawet dużo droższe i zazwyczaj potrzebują prania ręcznego.

Rozmiar/długość chusty

Długość chusty dobieramy do swojego aktualnego rozmiaru ubrań oraz do rodzaju wiązania, które chcemy zamotać. Niektóre wiązania są bardziej „chustożerne” inne mniej. Lepiej wybrać chustę nieco dłuższą niż za krótką, ponieważ może okazać się, że nie każde wiązanie będzie możliwe do wykonania. Z moich obserwacji wynika, że najbardziej uniwersalną długością jest 4,6m. Osoby w rozmiarach S, M, L powinny poradzić sobie z zawiązaniem podstawowych wiązań z tej długości. Przy osobach drobnych można rozważyć długość 4,2m a przy osobach o rozmiarze XL lub powyżej 5,2m

Wiązania podstawowe, które zużywają więcej chusty to kieszonka i 2X oraz bardziej zaawansowane to np. plecak z koszulką.

Wiązania, które zużywają chusty mniej to kangur i plecak prosty, przy wykonywaniu których często wystarcza nawet rozmiar 3,6m.

Splot chusty

Splot chusty

Wybierając chustę tkaną możemy spotkać się z różnymi splotami chusty takimi jak: skośno-krzyżowy, diamentowy, jodełkowy, serduszkowy, waflowy, szyszkowy czy żakardowy. Różnią się one sposobem przeplatania nitek w tkaninie.

Najczęściej spotykanym splotem występującym w „pasiakach” czyli chustach w różnokolorowe paski, polecanych często dla początkujących jest splot skośno-krzyżowy. To splot, który pracuje po skosach, dzięki czemu chusta odpowiednio układa się na dziecku i łatwo się dociąga. Chusty ze splotem skośno-krzyżowym są dosyć cienkie i nadają się dla mniejszych, lżejszych dzieci, są tez zazwyczaj najtańsze.

Splot żakardowy daje ogrom możliwości w tworzeniu wzorów. Jeżeli marzysz o jakimś wzorze istnieje duże prawdopodobieństwo, że on już powstał 😉 Chust żakardowych nie idzie jednoznacznie opisać, ponieważ są bardzo różne. Z tego również powodu ciężko określić czy nadają się dla osoby początkującej. W takim wypadku najlepiej zapytać producenta lub osoby od której kupuje się chustę.

Reszta splotów są to pochodne splotów skośno-krzyżowego oraz żakardowego. Splot jodełkowy i serduszkowy moim zdaniem są dosyć uniwersalnymi splotami, zwykle o średniej grubości, które mogą sprawdzić się na cały okres noszenia.

Unikamy natomiast w chustach splotu prostego czyli tak zwanej pościelówki, która choć może kusić niską cena, może również zniechęcić do noszenia, gdyż nie będzie ono komfortowe.

Gramatura chusty (gsm)

Gramatura czyli inaczej ciężar chusty to jej waga w gramach na metr kwadratowy materiału. Na jej podstawie możemy określić grubość chusty choć nie jest to zawsze jednoznaczne i oczywiste. Przedstawiam poniżej ogólny zarys w którym można się zorientować co do wysokości gramatury a grubości chusty.

Dla noworodków, mniejszych, lżejszych dzieci polecana jest gramatura ok 200-250.

Chusty średniej grubości mieszczą się w zakresie 260-290 gsm i są najbardziej uniwersalne.

Grubsze chusty od 300 gsm w górę są polecane raczej dla nieco bardziej wprawionych rodziców i starszych, cięższych dzieci.

Odczucia co do grubości chusty mogą różnić się również w zależności od użytych w przędzy domieszek.

Ja osobiście najbardziej lubię chusty o średniej gramaturze i uważam, że w odpowiednim wiązaniu mogą sprawdzić się od niemowlaka do starszaka.

Gładka, wzorzysta czy w pasy?

Gładka, wzorzysta czy w pasy?

Dla osób początkujących najlepiej może sprawdzić się chusta w paski lub z gradacją. Istotne jest to aby chusta miała krawędzie w dwóch różnych kolorach co ułatwi naukę wiązań. Jedną z ważniejszych rzeczy jest jednak to, żeby chusta nam się podobała, co sprawi, że będziemy chętnie po nią sięgali. Jeżeli spodobał Ci się jakiś konkretny wzór zapytaj przed zakupem czy chusta nada się dla osoby początkującej (czy nie jest sztywna, gruba, szorstka). Jeśli wolisz chustę jednokolorową zwróć uwagę czy ma zaznaczone w jakiś sposób same krawędzie. Różne kolory krawędzi mogą być pomocne, jednak pamiętaj że nie są koniecznością i bez nich również da się opanować wiązania.

Podsumowując na początek warto wybrać chustę, która nam się podoba, mieści się w naszym budżecie, jest dopasowana długością do naszego rozmiaru, bawełniana lub z domieszkami które można prac w pralce, ma dwie różne kolorystycznie krawędzie,  o średniej gramaturze jeśli potrzebujemy chusty na cały okres noszenia i generalnie dowolnym splocie. Zawsze warto podpytać sprzedawcy czy chusta jest odpowiednia dla osoby początkującej. Pamiętaj jednak, że żadna, nawet najlepsza chusta nie zastąpi prawidłowej techniki wiązania. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do jakości wykonywania wiązania i czujesz, że coś się nie zgadza, skontaktuj się z Doradcą Noszenia Dzieci z Twojej okolicy a z pewnością otrzymasz wsparcie 🙂