Chodzenie z maluszkiem w chuście i nosidełku dla dziecka jest bezpieczne i komfortowe zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Widok noszonego niemowlaka staje się coraz powszechniejszy. Nic zatem dziwnego, że na rynku pojawiają się alternatywy dla profesjonalnych wyrobów, które kuszą głównie ceną. Mowa o wisiadłach dla dzieci. Oto przewodnik po głównych różnicach między nimi a dopracowanymi nosidełkami do noszenia dzieci, który pomoże każdemu niewtajemniczonemu rodzicowi dokonać wyboru.

Wisiadło i nosidło dla dziecka — różnice w wykonaniu

Oba produkty znacznie się od siebie różnią.

Ergonomiczne nosidełko do noszenia dzieci posiada:

  • szeroki panel w dolnej części, który doskonale podpiera ciało maluszka;
  • miękki i szeroki panel otulający plecy dziecka;
  • szerokie pasy naramienne pozwalające na równomierne rozłożenie ciężaru na ramionach rodzica

Tymczasem wisiadła charakteryzują:

  • wąski panel dolny;
  • zazwyczaj wąskie pasy naramienne;
  • usztywniany panel przytrzymujący plecy dziecka.

Te pozornie niewielkie różnice w znacznym stopniu wpływają na funkcjonalność obu rozwiązań.

Nosidło czy wisiadło — ułożenie dziecka

Nosidło czy wisiadło — ułożenie dziecka

Nosidełka do noszenia dzieci są całkowicie bezpieczne i komfortowe dla maluszków samodzielnie siadających. Szeroki panel dolny pozwala na rozłożenie ciężaru i równomierne podparcie dla miednicy oraz nóżek dziecka otulając je od jednego do drugiego dołu podkolanowego. Układa je we właściwej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej. Stanowi profilaktykę zapobiegającą dysplazji bioderek.

Miękki panel na plecach dziecka podpiera je i jednocześnie dopasowuję się do naturalnych krzywizn kręgosłupa maluszka.

Szerokie pasy naramienne są zbawienne dla rodziców. Równomiernie rozkładają ciężar dziecka. Odciążają też plecy opiekuna.

Co z wisiadłami czyli nieergonomicznymi nosidłami dla dzieci?

Wąski pas sprawia, że nóżki dziecka swobodnie zwisają, co może przyczyniać się do dysplazji bioderek i prowadzić do nieprawidłowości stawów biodrowych. Maluszek cały ciężar opiera na kroczu, co nie tylko powoduje dyskomfort, ale może być też bolesne.

Wielu rodziców uważa, że sztywny panel na plecach pozwala na właściwe poparcie wiotkiego jeszcze kręgosłupa maluszka. Tymczasem to błąd. Pozycja wyprostna jest absolutnie niewskazana dla dzieci, które jeszcze samodzielnie nie siadają lub dopiero zaczęły siadać. Naturalne jest u nich wygięcie w delikatny łuk. Dlatego usztywniony panel wisiadła do noszenia dzieci może prowadzić do wad postawy lub innych problemów np. wzmożonego napięcia ciała.

Wisiadło i nosidło – cena

Wisiadła dla dziecka są tanie w porównaniu z profesjonalnymi nosidełkami do noszenia dzieci. W tym tkwi źródło ich popularności. Przeciętnie jego koszt waha się od 100zł do 200zł, używane może kosztować nawet w okolicach 50 zł lub mniej.

Tymczasem za dopracowane nosidło ergonomiczne należy zapłacić około 400-600,00 zł. Jest to trzykrotnie więcej.

Jednak…

Warto zainwestować więcej. Wisiadła do noszenia dzieci są po prostu niebezpieczne oraz niewygodne dla dziecka i rodzica. Nie polecają ich zarówno ortopedzi, jak i fizjoterapeuci.

Bezpieczeństwo w tańszej wersji

Bezpieczeństwo w tańszej wersji

Rozumiemy, że cena może być dla Ciebie wyznacznikiem i trudno Ci zainwestować w droższe, ale bezpieczne nosidła do noszenia dzieci. W takiej sytuacji wybierz chusty do noszenia dzieci. Można je stosować już u noworodków i używać przez 3-4 lata. Mają niezliczoną ilość zalet. Do tego ich cena jest zbliżona do wisiadeł. Za chustę długą tkaną zapłacisz ok. 150-200,00 zł.

Boisz się, że nie będziesz umieć jej wiązać. Dlatego funkcjonują doradcy noszenia dzieci, którzy stacjonarnie lub podczas konsultacji online pokażą Ci krok po kroku jak motać chustę i układać maluszka. Warto skorzystać z ich porad, by zapewnić maleństwu komfort, bezpieczeństwo i zdrowie.