Na rynku jest bardzo dużo rodzajów nosideł. Nie każde jednak jest nosidłem ergonomicznym mimo deklaracji producentów co do jakości i świetnej reklamy. W jaki sposób zatem rozpoznać odpowiednie nosidło, które zapewni dziecku prawidłową pozycję?

Odpowiednie ułożenie dziecka w nosidle

Przede wszystkim nosidło ergonomiczne posiada szeroki i miękki, niczym nieusztywniony panel (materiał otulający uda, pupę i plecki), który dopasowuje się do dziecka a nie odwrotnie. Nóżki dziecka w takim nosidle powinny być podpierane maksymalnie od jednego do drugiego dołu podkolanowego w taki sposób aby zachować swobodę ruchu w kolanie a minimalnie do połowy uda do momentu aż nóżki nie zaczną opadać w dół. Jeżeli opadają a nie układają się równolegle do podłoża to znaczy, że nosidło jest już za małe. Panel powinien również otulać całe plecki dziecka, do wysokości karku, co daje podtrzymanie kręgosłupowi, odpowiednie odciążenie i stabilną pozycję.

Nosidełko powinno być wykonane z materiału przyjaznego dla dziecka typu bawełna lub len. Mogą tez zawierać domieszki w materiale takie jak bambus, wełna, wiskoza. Materiały te są bardziej przewiewne i komfortowe co ważne szczególnie, w okresie letnim.

W nosidle NIGDY nie nosimy dziecka przodem do świata ponieważ nie jesteśmy w stanie uzyskać w ten sposób prawidłowej pozycji a dodatkowo narażamy dziecko na nadmiar bodźców. Brzuszek dziecka zawsze powinien być skierowany w stronę rodzica zarówno gdy nosisz z przodu, z tyłu czy na biodrze. Jeżeli producent zachwala noszenie przodem do świata lepiej omijać go szerokim łukiem.

Nosidła ergonomiczne regulowane.

Tego typu nosidełka charakteryzują się tym, że posiadają regulacje panelu na wysokość oraz na szerokość, dzięki czemu możesz w łatwy sposób dopasować jego rozmiar do aktualnego wieku i rozmiaru dziecka. W zależności od zakresu regulacji takie nosidełko może posłużyć do ok. 2-3 roku życia np. Kavka Multi Age, EverySlings MiMi, LennyUpGrade a nawet do 5 lat jeśli wybierzesz większy model np. Kavka Multi Age Plus lub Lenny Lamb Preschool. Nosidła posiadają oczywiście również szeroki zakres regulacji pasa biodrowego i pasów naramiennych, które każdy rodzic może dopasować do swoich wymiarów.

Nosidła ergonomiczne nieregulowane.

Jak sama nazwa wskazuje nosidła tego typu nie posiadają regulacji panelu na szerokość i wysokość.  Z tego względu kiedy dziecko przekroczy podany przez producenta maksymalny wymiar a nóżki zaczynają opadać w dół należy wymienić nosidło na większe, jeżeli istnieje jeszcze potrzeba noszenia dziecka. Regulacja pasa biodrowego i pasów naramiennych dla rodzica oczywiście znajduje się w każdym rodzaju nosideł.

Plusem nosidła nieregulowanego jest zazwyczaj jego niższa cena w porównaniu z regulowanym np. EverySlings AirFlow, Lenny Lamb LennyGo

Nosidła ergonomiczne hybrydowe.

Ten rodzaj nosideł charakteryzują wiązane pasy naramienne. Można stwierdzić, że jest to połączenie nosidła i chusty. Posiadają pas biodrowy zapinany wygodnie na klamrę jak w standardowym nosidle, a pasy naramienne w postaci długich pasów materiału, które możemy dociągnąć podobnie jak chustę. Dzięki takiemu rozwiązaniu świetnie możemy dopasować panel nosidła do ciała dziecka. Rodzice, którzy chcą nosić swoje dziecko w nosidle na zmianę, docenią komfort wiązanych pasów bez konieczności ciągłej zmiany regulacji. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz nosić swojego dziecka w chuście a macie dużą potrzebę noszenia w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę właśnie na nosidła hybrydowe.

Wybierz najlepsze nosidło dla siebie i swojego dziecka

Wiecie już na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach nosidła więc pozostają tylko przymiarki i wybór tego najlepszego 🙂 Jeśli tylko macie taką możliwość zawsze przed zakupem warto nosidło przymierzyć pod okiem doradcy noszenia i zobaczyć jak dziecko się w nim układa oraz w którym modelu jest Wam najwygodniej, bo to jest również bardzo istotna sprawa. W Noś i Tul możecie skorzystać z konsultacji nosidłowej stacjonarnie w Wągrowcu lub on-line zamawiając z wysyłką kilka nosideł na przymiarki. Chętnie pomożemy Ci dokonać właściwego wyboru.