Nosidełka do noszenia dzieci zdobywają coraz większą popularność. Są praktyczne, wygodne i funkcjonalne. Łatwo się je zakłada, a ułożenie maluszka we właściwej pozycji jest niemal bezproblemowe. Jednak rodzice zastanawiają się, od kiedy można nosić dziecko w nosidle? Czy są to wyroby dostosowane już dla noworodków? Czym się kierować, podejmując decyzję o używaniu pierwszego nosidełka dla niemowlaka.

Dzisiaj rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Nosidełka dla noworodków a waga dziecka

Większość producentów podaje przedział wagowy dziecka, dla którego dany wyrób jest odpowiedni. Większość z nich wytrzyma ciężar 3,5-20 kg. Polska marka LennyLamb produkuje nawet nosidełka dla niemowląt o wadze od 3,2 kg. O ile końcowy parametr jest jasny, o tyle nad pierwszym należy się pochylić nieco dokładniej.

Zdrowe dziecko, które przyszło na świat pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży, w momencie narodzin waży pomiędzy 2,5 kg a 4 kg. Wiele z nich przekracza 3 kg.

Czy to oznacza, że takie maleństwa można już nosić w nosidle dla noworodków?

Niestety nie.

Dziecko powinno przynajmniej trzymać sztywno główkę i szyję. Najlepiej i najbezpieczniej, gdy potrafi już samodzielnie siadać.

Dla dzieci samodzielnie nie siadających nosidełko koniecznie dobieramy poprzez indywidualne przymiarki i dopasowujemy do konkretnej pary rodzic/dziecko. Mama i tata mają różne sylwetki dlatego dziecko może układać się na jednym rodzicu prawidłowo a na drugim nie bardzo. W takim wypadku dobieramy nosidło dla osoby, która będzie nosiła dziecko najczęściej.

Od kiedy można zacząć nosić dziecko w nosidle?

Od kiedy można zacząć nosić dziecko w nosidle?

Zazwyczaj maluszek zaczyna trzymać sztywno główkę około 3-4 miesiąca po narodzinach. Jeśli z chustą zupełnie Ci nie po drodze to dobry moment aby zgłosić się do doradcy noszenia i razem dopasować idealne dla Was nosidełko. Jeżeli wcześniej udało Ci się opanować wiązanie chusty, najlepiej pozostawić ten sposób noszenia do uzyskania przez dziecko umiejętności samodzielnego siadu i ewentualnie potem dobrać nosidło.

Większość nosidełek ergonomicznych dla dzieci poza parametrami wagowymi ma określony także przedział wiekowy. Zaczyna się on właśnie zazwyczaj od 3-4 miesiąca.

Pamiętaj jednak, że jest to także informacja orientacyjna. Wszystko zależy od motoryki dziecka i jego indywidualnego tempa rozwoju a także od tego jak konkretne nosidło układa się na danej parze rodzic/dziecko.

Kiedy można wcześniej używać nosidełka dla noworodków?

Nosidła są łatwiejsze w użytkowaniu niż chusty do noszenia dzieci. Zwłaszcza na początku, gdy rodzicom brakuje wprawy w motaniu tych drugich. Wielu obawia się też nieprawidłowego wiązania i samodzielnego układania maleństwa.

Jeśli występują problemy z prawidłowym dociągnięciem materiału chustowego i dziecko przyjmuje nieprawidłową pozycję w chuście  mimo wielu prób i spotkaniu z doradcą noszenia, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie dobrze dopasowane nosidełko.

Co wybrać w takich sytuacjach?

Nosidełka hybrydowe - świetna opcja do noszenia najmniejszych dzieci

Nosidełka hybrydowe — świetna opcja do noszenia najmniejszych dzieci

Hybrydowe nosidełka dla noworodków nazywane są potocznie chustonosidłami. Są ciekawą kompilacją funkcjonalnych nosideł i miękkich chust do noszenia dzieci. Ich cechami charakterystycznymi są długie, szerokie pasy naramienne. Rodzic związuje je, dopasowując do rozmiarów swoich i maleństwa.

Miękki pas biodrowy jest zapinany na wygodną klamrę. Jedno kliknięcie jest funkcjonalne i komfortowe dla rodziców.  Przyjemny materiał zazwyczaj doskonale otula małe ciałko dziecka.

Korzystając z nosidełek hybrydowych do noszenia noworodków, należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach:

  • Dziecko niesiadające powinno jednak już sztywno trzymać główkę i szyję. Jest to warunkiem bezpieczeństwa spacerów i ułożenia maleństwa w prawidłowej pozycji.
  • Nosidełka dla noworodków powinny być użytkowane w ciągu dnia, jak najkrócej jest to możliwe. Odradza się długie spacery z najmniejszymi dziećmi, które nie opanowały jeszcze sztuki samodzielnego siedzenia, chyba że jest to bardzo sporadyczne.
  • Maleństwo można układać jedynie w pozycji „brzuszek do brzuszka”.

Pierwsze nosidełko dla niemowlaka pod kontrolą fachowca

Istotnym elementem jest również dobór odpowiedniego nosidełka niemowlęcego. Nie ma specjalistycznych produktów przeznaczonych do noszenia dzieci w pierwszych dniach życia.

Każde z nich jest inne. Inaczej układa się jego ciałko. Dlatego nosidło dla noworodka należy dobrać osobiście w sklepie. Tylko to gwarantuje komfort i bezpieczeństwo.  Producenci wciąż poszerzają asortyment nosideł ergonomicznych, które coraz łatwiej dopasować do nawet malutkich dzieci.

Ważna jest także konsultacja i nauka korzystania z nosidełka dla noworodka. Doradca chustowy pokaże prawidłowe ułożenie maluszka oraz sposób wiązania pasów naramiennych nosidełka ergonomicznego. Zwróci uwagę, jak zmieniać się będzie pozycja dziecka wraz z jego wzrostem i rozwojem.

Nosidełka niemowlęce wydają się proste i funkcjonalne. Dlatego rodzice często rezygnują z nauki. To błąd.

Korzystanie z niego wymaga również wiedzy i nieco wprawy. Wtedy z pewnością będzie bezpieczne i komfortowe zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.