Czekasz na ten moment z niecierpliwością. Myślisz o pierwszych spacerach z maluszkiem. Nie możesz doczekać się tej bliskości, gdy ułożysz jego ciałko w chuście do noszenia dzieci i razem pójdziecie odkrywać świat. Nadchodzi w końcu ten dzień.

Chusta do noszenia dzieci leży przygotowana, noworodek ubrany i gotowy na przygodę. Rozwijasz 5 metrów materiału i kompletnie nie wiesz, co zrobić. Niby prześledziłaś filmiki i instrukcję. Jednak na żywym organizmie to nie działa. Spocona ciągniesz jeden koniec, gdzieś pod stopą ląduje drugi. Materiał zupełnie nie chce z Tobą współpracować – a miało być tak pięknie.

Naprawdę byłoby.

Zabrakło tylko właściwego przygotowania.

Jak nauczyć się wiązać chustę do noszenia dzieci?

Wystarczy oglądać filmy instruktażowe z większą uwagą, czy lepiej postawić na doradcę  chustonoszenia?

Dzisiaj pokażemy wszystkie za i przeciw jednego i drugiego podejścia.

Nauka wiązania chusty przez internet — zalety filmików instruktażowych na YouTube

Jedynym pozytywem tej metody jest dostępność nagrań. Możesz je wielokrotnie przewijać, zatrzymywać, odtwarzać. Tak długo, aż opanujesz motanie chusty do noszenia dzieci. Uczysz się tego dokładnie w swoim tempie i wtedy, kiedy masz na to czas.

Filmiki są łatwo dostępne i darmowe. To kusi.

Uważaj jednak…

Nauka chustonoszenia z filmami instruktażowymi — pewne ryzyko

Prawda jest jednak taka, że bez względu ile razy powtórzysz dany ruch, jeśli będzie on niewłaściwy, może w efekcie zaszkodzić Twojemu maluszkowi. Ty jako niedoświadczona w motaniu  mama nie masz narzędzi do weryfikacji prezentowanej wiedzy.

Czasami nagrania są przygotowane przez rodziców-amatorów, którzy sami uczyli się wiązania chust do noszenia dzieci. Zazwyczaj robili to metodą prób i błędów. Nawyki, których nabrali podczas tego procesu, nie zawsze są prawidłowe oraz dopasowane dla Ciebie i Twojego maluszka.

Nie oznacza to oczywiście, że profesjonalne filmy instruktażowe motania chust do noszenia dzieci nie istnieją w sieci. Jednak występują naprawdę rzadko.

Dlaczego?

Profesjonalni doradcy nie bez powodu nie nagrywają materiałów, jak prawidłowo wiązać chustę do noszenia dzieci. Nie wynika to z chęci zatrzymania wiedzy dla siebie. Chodzi o to, że w filmach trudno jest dokładnie pokazać każdy ruch.

Tym bardziej że rodzice popełniają różne błędy. ”Utykają” na innych etapach. W innym miejscu wymagają szczególnej uwagi. Film jedynie pokazuje ogólne zasady, ale nie koryguje nieprawidłowości. Te z kolei już wkrótce przeradzają się w niebezpieczne nawyki.

Jednak to jeszcze nie koniec przeciwwskazań do nauki chustonoszenia samodzielnie przy filmach instruktażowych z YouTube.

Wiele nagrań odnosi się do konkretnego sposobu wiązania np. kangurka, plecaka prostego itp. Brakuje jednocześnie informacji o tym, w jakich sytuacjach i momentach rozwojowych należy i można je stosować.

Ponadto, wraz z popularyzacją chust do noszenia dzieci pojawiają się również różne, designerskie sposoby jej wiązania. Niestety nie wszystkie z nich są zdrowe, komfortowe i polecane zarówno dla maluszka, jak i dla opiekuna. Tego początkujący rodzice również nie są w stanie zweryfikować.

Przejdźmy zatem do nauki chustonoszenia z doradcą.

Nauka wiązania chusty przez internet

Jak wiązać chustę do noszenia dzieci — doradca prawdę Ci powie

Nie da się przecenić zalet bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, który do perfekcji opanował sztukę motania chust do noszenia dzieci. Spotkania wypełniają wszystkie luki, jakie tworzy nauka samodzielna.

Czego możesz oczekiwać po nauce z doradcą?

  • Specjalista nie mówi ogólnikami. Przygląda się dziecku. Weryfikuje to, jak układa ciałko. Analizuje budowę rodziców. Bierze te elementy pod uwagę podczas nauki wiązania chusty do noszenia dzieci.
  • Profesjonalny doradca chustonoszenia poświęca czas mamie i tacie razem i osobno. Eliminuje błędy, które każdy z nich popełnia na innym etapie wiązania.
  • Spotkanie bezpośrednie daje szansę na zadawanie licznych pytań i wyjaśnianie wszelkich wątpliwości.
  • Doradca poświęca opiekunom tyle czasu, aż sam ma pewność, że opanowali sztukę prawidłowego wiązania chusty do noszenia dzieci.
  • Rodzice, czyli także i Ty, zyskujecie cenną wiedzę o tym, jak prawidłowo układać noworodka w chuście i jakie pozycje są wskazane w poszczególnych etapach rozwoju. Tylko tak zapewnisz wsparcie właściwego rozwoju fizycznego i motorycznego maluszka.

Jeśli zdecydujesz się na stacjonarną konsultację z doradcą noszenia w chuście, możesz liczyć także na pomoc w postaci lalek instruktażowych. Każdy doradca jest wyposażony w specjalnie dociążone lalki, imitujące ciężarem i wielkością noworodka . Dzięki temu oszczędzają rodzicom stresu w początkowym etapie nauki, gdyż pierwsze wiązania odbywają się właśnie na lalce aby nabrać pewności.

Kiedy warto sięgnąć po konsultacje chustowania z doradcą

Ta forma polecana jest wszystkim rodzicom jako najpewniejsza forma nauki. Bezwzględnie powinni z niej skorzystać opiekunowie dopiero rozpoczynający swoją przygodę z chustonoszeniem. Dotyczy to w szczególności noszenia noworodków w chuście. Ciało maleństwa zaraz po porodzie jest wiotkie i wymaga szczególnej troski.

Dlatego nie należy eksperymentować z filmami.

Warto zaznaczyć, że chociaż konsultacja chustowa w trybie stacjonarnym jest najlepszym rozwiązaniem, jednak wielu rodziców nie ma takich możliwości. W mniejszych miejscowościach nadal usługi tego typu są nieosiągalne. Często również świeżo upieczeni rodzice są zbyt zajęci, by skorzystać ze stacjonarnych porad.

W takich sytuacjach warto postawić na konsultacje chustonoszenia online. To doskonała alternatywa, która umożliwia bezpośrednie spotkanie w dogodnym czasie w cieple domowego ogniska.

Może być to też korzystnym rozwiązaniem dla maluszka. Noworodki znajdują się wówczas w znanym otoczeniu. Docierają do nich tylko bodźce, do których już się przyzwyczaili. Dzięki temu chustonoszenie zapada w ich pamięć jako przyjemność, a nie stres.

Kiedy można sięgnąć po filmiki instruktażowe?

Ta forma nauki może być wykorzystywana do odświeżenia wiedzy. Przeznaczona jest dla rodziców z doświadczeniem w chustonoszeniu. Wówczas filmy instruktażowe mogą służyć jako przypomnienie zasad noszenia noworodka w chuście.

Jak długo trwa konsultacja chustowa

Spotkanie trwa zazwyczaj 2-3 godziny. W rzeczywistości jednak zależy od samych uczestników. Istotne jest bowiem, aby rodzice dobrze opanowali umiejętność motania chusty do noszenia dziecka. Profesjonalista nie przerwie szkolenia, dopóki każdy ruch nie będzie wyjaśniony i oswojony.

Ile kosztuje konsultacja z doradcą noszenia dzieci w chuście

Konsultacje chustonoszenia — cena konsultacji może wahać się od 120 do 300 zł. Dużo zależy od tego czy dopiero rozpoczynacie naukę czy spotkanie będzie miało charakter bardziej uzupełniający lub przypominający.

Przed rozpoczęciem przygody z chustonoszeniem sugeruję skorzystać z usług doradcy noszenia w Twojej okolicy, dzięki temu zapewnisz maluszkowi bezpieczeństwo i komfort, a sobie spokój i pewność, że robisz to prawidłowo.