Kiedy zacząć nosić dziecko w chuście

Na temat chustonoszenia narosło wiele mitów. Jeden z nich dotyczy momentu idealnego na rozpoczęcie spacerów z maluchem. Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, kiedy zacząć nosić dziecko w chuście. Przeczytaj koniecznie, jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem lub właśnie przygotowujesz się do tej życiowej roli.

W tym artykule dowiesz się:

 • kiedy zacząć nosić dziecko z prawidłową wagą urodzeniową;
 • kiedy rozpocząć noszenie wcześniaka i noworodka z niską wagą urodzeniową;
 • czy istnieją ograniczenia dla mam wydłużające czas rozpoczęcia chustonoszenia;
 • jakie chusty wybrać na początku;
 • jak motać noworodki.

Zaczynamy zatem od standardów.

Kiedy zacząć nosić dziecko urodzone po pełnej ciąży i z prawidłową wagą urodzeniową

Jeśli poród przeszedł bez komplikacji, nie ma żadnych przeciwwskazań, by zacząć nosić dziecko w chuście już w pierwszych dniach życia. Niektóre mamy decydują się na to nawet w 3-5 dobie po porodzie.

Ma to wiele zalet.

 • Pozwala maleństwu na powolną adaptację do nowego otoczenia.
 • Buduje poczucie bezpieczeństwa noworodka;
 • Tworzy nierozerwalne więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem.
 • Wcześnie zwiększa mobilność rodziców.
 • Umożliwia opiekę nad starszymi dziećmi;
 • Ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków.

Mówimy jednak o sytuacji idealnej.

Co w przypadku, gdy dziecko przyszło na świat nieco wcześniej?

Kiedy zacząć nosić dziecko urodzone po pełnej ciąży i z prawidłową wagą urodzeniową

Kiedy zacząć nosić w chuście wcześniaka i dziecko z niską wagą urodzeniową

Tutaj sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Wszystko bowiem zależy od kondycji i stanu fizycznego maleństwa. Wcześniaki urodzone w 36-37 tygodniu są rozwinięte podobnie do dzieci urodzonych po 38 tygodniu. Chustowanie wcześniaków można zacząć więc dość wcześnie. Tym bardziej że:

 • pozwala im to „nadrobić” czas, którego nie spędzili w łonie  matki.
 • umożliwia im oswojenie się z nowym otoczeniem w tempie, które jest dla nich najodpowiedniejsze;
 • ciało rodzica jest idealne do ogrzania ciała wcześniaka, którego układ termoregulacji nie funkcjonuje jeszcze prawidłowo.
 • daje poczucie bezpieczeństwa

Sytuacja komplikuje się w przypadku wcześniaków urodzonych 6-7 miesiącu. Wiele takich maluszków boryka się z problemami rozwojowymi. W pierwszym etapie życia należy zminimalizować skutki wcześniejszego porodu. Niektóre dzieci nie tolerują też kontaktu ze skórą człowieka. Dla nich ułożenie blisko ciała mamy będzie dyskomfortowe, a nawet bolesne.

Kiedy więc zacząć nosić wcześniaka w chuście?

Jest to kwestia indywidualna. Rodzice muszą zaufać swojej intuicji, a także lekarzom i specjalistom. Powinni bacznie obserwować maluszki. Tylko w ten sposób uzyskają pełny obraz sytuacji, który pozwoli im dostrzec ten moment.

Czy istnieją ograniczenia dla mam wydłużające czas rozpoczęcia chustowania

Czy istnieją ograniczenia dla mam wydłużające czas rozpoczęcia chustowania

Mamy jednak drugą stronę medalu. Z jednej strony dobro dziecka, z drugiej natomiast ocieramy się o możliwości i ograniczenia rodziców. Ważne w szczególności jest mama w połogu.

O tym, kiedy zacząć nosić dziecko w chuście, decyduje również jej kondycja. Jeśli poród przebiegł prawidłowo, a mama czuje się wyśmienicie, może wskoczyć w chustę już w pierwszych dniach.

Jeśli jest osłabiona, powinna wstrzymać się z chustowaniem do momentu odzyskania pełni sił.

Sytuacja jest jeszcze trudniejsza w przypadku porodu poprzez cesarskie cięcie. Rana goi się dłużej. Mama musi dbać o prawidłową postawę, aby wszystko zrosło się prawidłowo. Dłużej towarzyszy jej ból. Pierwsze dni (a nawet tygodnie) są wyjątkowo trudne. Wówczas należy rozpocząć noszenie noworodka w chuście nieco później.>

Kiedy?

Wszystko zależy od stanu zdrowia i samopoczucia mamy.

Chociaż…

Jest jeszcze tata. W tym trudnym okresie to on może przejąć stery w chustowaniu. Nic nie stoi na przeszkodzie. Przytulanie maleństwa jest niesamowite. Pozwoli tacie nawiązać więzi z dzieckiem, które maluszek z matką stworzył w łonie. Po dziewięciu miesiącach wykluczenia drugi rodzic ma szansę wkroczyć w życie dziecka pełną parą i z ciepłem przytulania.

Przed rozpoczęciem przygody z chustonoszniem warto również aby mama wybrała się do fizjoterapeuty uroginekologicznego i sprawdziła stan swoich mięśni dna miednicy (MDM), które po ciąży i porodzie mogą być osłabione.

Jakie chusty wybrać na początek przygody z chustowaniem

Jakie chusty wybrać na początek przygody z chustowaniem

Obok tego, kiedy zacząć nosić dziecko w chuście, ważne jest jeszcze, w czym. Najlepsze i najbardziej popularne są chusty długie tkane. To bazowy wyrób znajdujący się w ofercie wszystkich producentów. Jest to też rozwiązanie najbardziej uniwersalne. Jedna chusta długa tkana  dobrze dobrana może wystarczyć na cały okres chustonoszenia.

Dla początkujących rodziców, którzy obawiają się samego wiązania, dostępne są elastyczne chusty do noszenia dzieci. Wiązanie przygotowuje się wcześniej bez dziecka a później tylko umieszcza się maluszka w „kieszeni”. Jednak są to produkty przeznaczone dla dzieci w pierwszych miesiącach życia. Zazwyczaj można nosić w nim malucha do osiągnięcia 10 kg wagi wg producentów, jednak w praktyce często chustę elastyczną należy wymienić już wcześniej. Elastyczny materiał przy większej ilości kilogramów zbyt się rozciąga i nie pozwala utrzymać prawidłowej pozycji ciała dziecka.

Są jeszcze chusty kółkowe. To świetne uzupełnienie chust długich tkanych. Wykorzystuje się je na krótkie wypady np. do sklepu. Są łatwe do założenia. Jednak obciążają jedno ramię rodzica. Długie spacery mogą powodować ból pleców i doprowadzić do wad postawy.

Natomiast dla wcześniaków polecamy specjalne chusty dla dzieci z niską wagą urodzeniową. Są one węższe niż standardowe chusty długie tkane. Ich szerokość wynosi około 42-45 cm. Tymczasem standardowo jest to 60-70 cm. Mniej materiału pozwala ułożyć niewielkiego maluszka we właściwej pozycji. W standardowych chustach może być to niemożliwe. Materiał może się zwijać i nadmiernie uciskać dziecko.

Na koniec zostawiliśmy istotną kwestię…

Jak prawidłowo nosić noworodki w chustach

Jeśli zastanawiasz się, kiedy zacząć nosić dziecko w chuście, pewnie też myślisz o tym, jak robić to prawidłowo.

Istnieją trzy podstawowe wiązania chusty długiej.

Kangurek

Sprawdza się także w przypadku wcześniaków. Dziecko znajduje się na brzuchu rodzica. Jest ułożone w prawidłowej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej. Chusta rozkłada jego ciężar równomiernie i zapewnia opiekunom właściwą postawę. Eliminuje ból pleców. Nie uciska brzucha i umożliwia prawidłową pracę mięśni dna macicy. Wiązanie chusty jest z przodu — brzuszkiem do brzuszka.

Kieszonka

Dziecko ułożone jest w pozycji podobnej jak w przypadku kangurka czyli z przodu, brzuszkiem do brzuszka. Chusta oplata zarówno dziecko, jak i rodzica. Jest to sposób motania często bardziej preferowany przez rodziców i uznawany za łatwiejszy ze względu na większą stabilność. Chusta krzyżuje się na plecach opiekunów a w części lędźwiowej kręgosłupa znajduję się węzeł. To wiązanie może powodować dyskomfort u mam po cesarskim cięciu lub z problemami mięśni dna miednicy ze względu na przebieg chusty po brzuchu i uciskaniu jego powłok.

Plecak prosty

Jest to dopuszczalny, choć mało popularny, sposób noszenia noworodków w chuście. Chodzi przede wszystkim o fakt, że maluszek znajduje się na plecach rodzica – brzuszkiem do pleców. Trudno zatem kontrolować sytuację. Trudniej też szybko wyjąć dziecko. Z tych powodów, chociaż plecak prosty jest bezpieczny i możliwy do chustowania noworodków, wybierany jest zazwyczaj przy nieco starszych dzieciach

Prawidłowe ułożenie dziecka jest podstawą jego bezpieczeństwa. Jeśli dopiero zaczynasz chustonoszenie, spotkaj się ze specjalistą. W Noś i Tul możesz przeprowadzić wywiad z doradcą chustonoszenia online lub stacjonarnie. Dzięki temu zapewnisz spokój, komfort i bezpieczeństwo maluszkowi i sobie. Doradca pomoże również dopasować odpowiednie wiązanie do Twojej indywidualnej sytuacji i potrzeb.