Jak dbać o chusty do noszenia dzieci? Poradnik codziennego użytkowania

Z chusty do noszenia dzieci korzystasz pewnie codziennie. Towarzyszy Wam przy wykonywaniu obowiązków w domu, na spacerze, na kawie z przyjaciółką czy na szybkich zakupach. Jak o nią dbać, by długo zachowała nie tylko swój piękny wygląd, ale także parametry techniczne? Jak ją prać, by nie straciła swoich funkcji?

W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

Kiedy prać chustę do noszenia dzieci po raz pierwszy?

Chustę długą tkaną najlepiej wyprać zaraz po zakupie i przed pierwszym użyciem.

W ten sposób usuniesz ewentualne bakterie, wirusy i zanieczyszczenia, na które może zareagować wrażliwe jeszcze dziecko. Zapewnisz mu w ten sposób maksimum bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli będzie w niej noszony noworodek lub wcześniak.

Pranie zmiękcza też włókna. Dzięki temu stają się one mięsiste i delikatniejsze w dotyku. To bardzo ważne przy delikatnej skórze maluszka.

Jest to też istotne dla Ciebie. Tkaniny po praniu łatwiej się łamią, co oznacza, że chusta długa tkana lepiej będzie z Tobą współpracować przy motaniu. Szybciej się ułoży i łatwiej zawiąże. Będziecie za to wdzięczni, jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z chustonoszeniem lub gdy wybraliście chustę żakardową o większej gęstości.

Jak często prać chusty długie tkane?

Wyroby wyspecjalizowanych, profesjonalnych marek wykonane są z wysokojakościowych tkanin. Nici są wytrzymałe i zniosą nawet intensywne użytkowanie. Bardzo często jedna chusta starcza na cały okres chustonoszenia.

Należy jednak pamiętać, że pranie — zwłaszcza mechaniczne — niszczy i osłabia włókna. Rozciągnięte tracą swoje właściwości. Tymczasem to one są najważniejszym parametrem w chustach do noszenia dzieci. Zapewniają odpowiednią sztywność, stabilność i podparcie ciała dziecka.

Dlatego swoją chustę długą tkaną pierz tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Nosidło przy drzewie

Jakimi detergentami czyścić chusty długie tkane?

Materiały dotykają skóry dziecka wyjątkowo wrażliwej na środki chemiczne, które mogą ją podrażniać lub uczulać. Należy wziąć to pod uwagę przy wyborze detergentów.

Pranie — jak dbać o chusty do noszenia dzieci?

Do prania chusty długiej tkanej najlepiej używać środków stosowanych do czyszczenia ubranek dziecięcych. Dobre będą specjalistyczne, delikatne proszki i płyny.

Jako zwolennicy naturalnych rozwiązań polecamy Ci również najbezpieczniejsze dla dziecka płatki mydlane, a także orzechy piorące. Nasza ostatnia propozycja zachwyci tych, którzy chcą żyć w duchu eko.

Aby chusta po praniu nie była zbyt sztywna, możesz dodać do pralki tradycyjnego octu. Jest on naturalnym zmiękczaczem twardej wody. Przy okazji ochroni sprzęt AGD przed osadem.

Płukanie

Lepiej unikać wszelkich zmiękczających środków do płukania tkanin — nawet przeznaczonych dla ubranek dla niemowląt. Mogą one powodować, że tkanina będzie śliska. Nie tylko trudniej będzie się wiązać, ale także może się zsuwać podczas spacerów. Będzie to utrudniać utrzymanie dziecka we właściwej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej.

Odplamiacze do chust długich tkanych

Nie używamy wybielaczy i odplamiaczy na bazie chloru. Najlepsze jest namaczanie w płatkach mydlanych przed praniem lub stosowanie domowych sposobów. W przypadku wielu plam sprawdza się np. soda.

Chemiczne detergenty niszczą kolory. Jednak — co ważniejsze — bardzo osłabiają włókna tkanin. Dotyczy to zwłaszcza chust długich tkanych z domieszkami typu bambus, jedwab czy wełna.

Jak prać chusty do noszenia dzieci?

Wiele zależy od materiału, z którym masz do czynienia.

Podstawowa zasada jest taka, że chust długich tkanych nie wkładamy do bardzo ciepłej wody. Dla bawełnianych opcji maksymalna temperatura to 40⁰C. W przypadku tkanin z dodatkami typu jedwab, tencel, włókna bambusowe czy wełna nie może być to więcej niż 30⁰C.

Lepiej wybrać pranie ręczne. W przypadku 100% bawełny możesz skorzystać z pralki. Postaw wtedy na delikatny program prania ręcznego. Chusty kółkowe możesz dodatkowo włożyć do specjalnego woreczka na branie bielizny, co zabezpieczy metalowe części przed uszkodzeniem.

Jak prawidłowo suszyć chustę długą tkaną?

Do suszarki mechanicznej możesz włożyć jedynie wyroby wykonane ze 100% bawełny. Pozostałe opcje wymagają delikatniejszego postępowania.

Najlepiej suszyć je rozłożone. Dotyczy to w szczególności tych wykonanych z tkanin z domieszką wełny.

Chust nie rozkładamy na słońcu. Powoduje to blaknięcie kolorów i osłabienie nici materiału.

Jak prasować chusty do noszenia dzieci?

Chust długich tkanych z jedwabiem lepiej nie prasować. Jeśli już się na to zdecydujemy, lepiej robić to na najniższej temperaturze. Przy pozostałych opcjach ustawiamy max. 100⁰C. Wyjątkiem są grube chusty żakardowe, przy których żelazko może mieć 150⁰C.