Jak chusta do noszenia dzieci pomaga rodzicom w codziennych obowiązkach?

Chustonoszenie jest przede wszystkim zdrowe, komfortowe, bezpieczne i naturalne dla dziecka. Jednak niesie ze sobą korzyści także rodzicom. Przede wszystkim uwalnia ręce, dając niesamowitą swobodę. Zobacz, jak chusta do noszenia dzieci pomaga rodzicom przy codziennych obowiązkach.

Szybki powrót do normalności

Chusta do noszenia dzieci polecana jest już dla noworodków. Odpowiednio zamotany materiał sprzyja prawidłowemu rozwojowi fizycznemu i emocjonalnemu malucha. Zapobiega dysplazji bioderek. Pozwala na powolną adaptację dziecka do nowego otoczenia.

Zatem zaledwie po kilku dniach od porodu mamy mogą cieszyć się wolnymi rękami. Noszenie maluszków zostaje przeniesione z ich ramion do chusty. Usypianie, kołysanie, czy kojenie przy bólach brzuszka nie wiąże już dłoni na niekończące się minuty, a nawet godziny.

Chustonoszenie daje ogromną swobodę. Pozwala na tworzenie nowej normalności opartej o dawne przyzwyczajenia.

Czy wszystko można robić, nosząc dziecko w chuście?

Jak chusta do noszenia dzieci pomaga w codziennych obowiązkach domowych i jakie są ograniczenia?

Łatwe gotowanie i sprzątanie z dzieckiem w chuście

Prawidłowo założony i dociśnięty materiał stanowi bezpieczne miejsca dla maluszka. Mamy mogą swobodnie wykonywać energiczne ruchy, które w żaden sposób nie zagrożą zdrowiu ich dzieci.

Łatwe staje się mycie naczyń, odkurzanie i ścieranie kurzu. Należy tylko pamiętać, aby nie używać drażniących detergentów, które mogłyby dotrzeć do nozdrzy maluchów znajdujących się w chuście do noszenia dzieci na wysokości klatki piersiowej i brzucha rodzica.

Niemal bezproblemowe okazuje się także przygotowanie posiłków dla rodziny. Należy jednak zachować maksimum ostrożności, pamiętając, że wysoka temperatura zupełnie inaczej odczuwana jest przez skórę maleństwa niż dorosłego. Jeżeli nie mamy innego wyjścia i potrzebujemy przygotować posiłek z zamotanym dzieckiem najlepiej zachustować je na plecach.

Ze szczególną uwagą należy podejść do smażenia. Pryskający tłuszcz jest wyjątkowo niebezpieczny nawet dla dorosłego. Dlatego przy tej czynności chusta do noszenia dzieci nie jest dobrym wyborem. Lepiej odłożyć dziecko do łóżeczka lub leżaczka-bujaczka.

Jednak obranie ziemniaków, przygotowanie sałatki, czy lekkiej kolacji staje się właściwie bezproblemowe.

Mama, niemowlę i starsze dziecko — uwaga, równość i bezpieczeństwo

Dla starszego rodzeństwa pojawienie się noworodka w domu jest niezwykle trudnym okresem. Kilkulatek, który do tej pory był w centrum uwagi, nagle musi się nią dzielić z młodszym rodzeństwem. Ciągle zajęta mama może rodzić w nim poczucie krzywdy, separacji, zagrożenia, a tym samym burzyć poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości.

Jak chusta do noszenia dzieci pomaga w obowiązkach i rozwiązuje problem relacji?

Niemowlę w chuście jest mniej absorbujące. Ciepło ciała rodziców, znajome bicie serca oraz przyjemne środowisko sprawiają, że śpi zazwyczaj głębiej i dłużej. Zyskany w ten sposób czas można poświęcić nie tylko na sprzątanie i gotowanie, ale także na zabawę lub naukę ze starszakiem.

Układanie klocków, malowanie, rysowanie, czy gry planszowe nie narażą noworodka i niemowlę na niebezpieczeństwo. Jednocześnie pozwalają spędzić bezcenny czas ze starszym dzieckiem. To z kolei jest nieocenionym elementem eliminującym zazdrość oraz przyspieszającym budowanie relacji pomiędzy rodzeństwem.

Zakupy z dzieckiem w osiedlowych sklepikach

Czy kiedyś próbowaliście wjechać wózkiem dziecięcym do osiedlowego spożywczaka lub warzywniaka?

Każdy, kto chciał tego dokonać, wie, że w wielu przypadkach jest to praktycznie niemożliwe. Gondola blokuje alejkę, a rodzice i tak nie mają dostępu do produktów. Kupno śmietany, mleka, czy mąki, której akurat zabrakło, wywołuje stres i irytację.

Jak chusty do noszenia dzieci pomagają w codziennych zakupach?

Chustonoszenie sprawia, że mama i dziecko stają się jednością. Manewry między półkami są bezproblemowe. Szybkie zakupy znów stają się naturalną czynnością, której nie trzeba planować.

Na takie krótkie wypady do sklepu lub szybkie spacery idealną propozycją są chusty kółkowe. Ich ogromną zaletą jest szybkie i łatwe wiązanie. Zajmuje ono chwilę nawet osobom, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z chustowaniem.

Chusty kółkowe sprawdzają się także na krótkich, kilkunastominutowych spacerach w zimowe dni. Łatwo je założyć, co pozwala uniknąć przegrzania ciała zarówno rodzica, jak i dziecka jeszcze przed wyjściem.

Chusty do noszenia dzieci – przyjemność obok obowiązków

Powrót do normalności oznacza jednak nie tylko obowiązki. To także małe przyjemności dnia codziennego.

Mamy mogą sobie pozwolić na wyjście do restauracji lub kawiarni z przyjaciółką. Gondola i w tych miejscach potrafi być sporym problemem. Zazwyczaj nie mieści się między stolikami. Nie można jej również zostawić przy wejściu, gdyż przeszkadza innym gościom.

Chusta do noszenia dzieci rozwiązuje i ten problem. Zarówno wejście, dojście do stolika, jak i siedzenie przy nim odzyskuje dawny urok. Mama zyskuje też możliwość szybkiego uspokojenia niemowlęcia, gdy obudzi się ono lub zrobi się niespokojne.

To niezwykle ważne aspekty, dzięki którym opiekunowie nie czują się niczym zamknięci w złotej klatce rodzicielstwa. Znika stres i presja. Rodzice potrafią na nowo zorganizować swoje życie, nie zapominając także o sobie. To bezcenne dla budowania wzajemnych relacji oraz więzi z maluszkiem.