Po te piękne, wzorzyste tkaniny sięga wielu rodziców. Niektórzy jednak doznają rozczarowania, uczucia frustracji i zniechęcenia po próbach wiązania. Ten tekst Cię przed tym uchroni. Przeczytaj go do końca, jeśli Twoja przygoda z chustonoszeniem dopiero się zaczyna. Przyjrzyj się wadom i zaletom tych rozwiązań. Poznasz odpowiedź na pytanie, czy chusta żakardowa jest dla Ciebie.

Jak powstają tkaniny żakardowe?

Sam splot żakardowy nie jest nowy. Specjalne krosna wynalazł Joseph Marie Jacquard w 1805 r. Do rozpowszechnienia tej metody przyczynił się jednak polski wynalazca — Jan Szczepanik, który w 1896 r. opracował tańszą metodę kontroli osnowy i produkcji wzorzystych tkaniny. Tym samym dał podwaliny współczesnego dziewiarstwa ozdobnego.

Tkaniny żakardowe początkowo wykorzystywane były jako ozdobne obicia mebli. Powstawały z nich także zasłony i grube nakrycia łóżek. Jednak postęp technologiczny umożliwił tworzenie cieńszych materiałów.

Współcześnie charakteryzują się one dużą różnorodnością. Mogą być jedno- lub wielobarwne. Najczęściej jednak wykorzystuje się nici osnowy i wątku o różnej kolorystyce. Efektem tego jest dopracowany, często fantazyjny wzór.

Praktycznie nie istnieją ograniczenia co do ornamentyki. Skrzętnie wykorzystują to producenci chust do noszenia dzieci. Dają rodzicom do ręki wyroby nie tylko praktyczne, ale też efektowne.

Na czym jeszcze polega fenomen żakardowych chust do noszenia dzieci?

Żakardowe chusty do noszenia dzieci – „diamenty” wśród tkanin

Rodzice kochają chusty żakardowe.

Piękne, wzorzyste tkaniny podkreślają radość macierzyństwa.

Dają kobietom szansę wyrażenie siebie.

Uzupełniają charakter i styl ubioru.

Najczęściej wykorzystuje się delikatne wzory florystyczne np. w chuście długiej tkanej Little Frog / Dark Meadow, orientalne , a także geometryczne np. chusta długa tkana Little Frog / Aurora Cube.

Wizualny aspekt sprawił, że uznane zostały za produkty klasy „premium”

To nie jest jedyna ich zaleta.

Siła i wytrzymałość chusty

Tkanina o tym splocie jest dość mięsista. Gęstość materiału większości żakardowych chust wynosi ponad 250 gsm. W tej kategorii znaleźć można nawet opcje 280 gsm. np. chusta długa tkana Little Frog / Green Linen Harmony lub 300 gsm.

Grubość materiału zwiększa jego wytrzymałość. Dzięki temu są to wyroby idealne do noszenia kilkulatków, których waga sięga 16, a nawet 18 kg.

Tkanina nie sprężynuje nawet pod większym naporem, a dzieci utrzymują właściwą pozycję zgięciowo-odwiedzeniową.

Uniwersalność chusty

Chusty długie tkane o gęstości 250-260 gsm należą do najbardziej uniwersalnych wyrobów na rynku. Wprawdzie lepiej sprawdzają się przy starszakach, jednak swobodnie można w nich nosić także noworodki i niemowlęta.

Mięsista, miękka tkanina nie drażni wrażliwej skróty najmłodszych. Miękko je otula. Jednocześnie stanowi istotną warstwę termoizolacyjną. Jest to szczególnie ważne na spacerach w chłodniejsze dni z niemowlętami o niewykształconym systemie samoregulacji temperaturowej.

Żakardowe chusty długie tkane mogą starczyć na cały okres chustonoszenia. Czasami — przy większych i cięższych dzieciach — w ostatnim roku trzeba je będzie wymienić na grubszą opcję.

Tymczasem materiał o gęstości 280-300 gsm to tkanina do zadań specjalnych. Zachwyca rodziców, którzy uwielbiają długie spacery, wędrówki po szlakach górskich lub po plaży. Dla kilkulatka może być to męczące. Warto mieć wówczas w zanadrzu chustę długą tkaną.

Bawełna z domieszkami w chustach żakardowych

Większość dostępnych chust żakardowych wyprodukowanych jest ze 100% bawełny. Jednak istnieją też perełki, które zawierają domieszki. Najczęściej jest to len np. chusta długa tkana Little Frog / Flower Blum i tencel. Zmieniają one właściwości wyrobów. Len nadaje tkaninie przewiewności i lekkości. Ułatwia również jej wiązanie.

Podobnie jest z materiałami wzbogaconymi o tencel. Włókna celulozowe są dodatkowo śliskie, co ułatwia dociągnie materiału, co istotne przy motaniu.

Możliwość motania chusty

Chusty długie tkane o splocie żakardowym można wiązać na wszystkie bezpieczne sposoby polecane przez pediatrów, ortopedów dziecięcych czy doradców ds. chustonoszenia.

Koszulka i kangurek pozwalają ułożyć dziecko z przodu rodzica. Są to najchętniej wybierane opcje przy noworodkach. Plecak prosty i plecak z koszulką są fantastyczne do noszenia dzieci na plecach. Uwielbiane są przez rodziców starszaków, jednak bez obaw można w ten sposób nosić także niemowlęta.

To tylko cztery wiązania, które idealnie oddają uniwersalność tych rozwiązań. Pozwalają dopasować ułożenie dziecka w chuście do jego wieku.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że chusty do noszenia dzieci o splocie żakardowym to ideał.

Gdzie więc tkwi ich haczyk?

Chusty długie tkane żakardowe dla doświadczonych rodziców

Grubość materiału jest największą zaletą tych opcji.

Jest też ich wadą.

Gęsty materiał trudniej się łamie. Trzeba też włożyć więcej siły w jego dociąganie. Im chusta jest gęstsza, tym jest to bardziej problematyczne.

Dlatego opcja ta nie jest polecana do nauki chustonoszenia. Niekomfortowo czują się z nią zazwyczaj rodzice, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z chustonoszeniem. Wiązanie tkaniny na maluszku budzi u nich na początku obawy i strach. Gdy dodamy do tego trudny materiał, łatwo o szybką rezygnację z tej formy bliskości.

Na początku należy postawić na cieńsze chusty. Dobre są opcje o splocie skośno-krzyżowym, które również potrafią być barwne, kolorowe i atrakcyjne.

Chusty żakardowe nie dla wcześniaków

Dzieci urodzone przed terminem wymagają szczególnej troski. Można je nosić w chuście, jeśli pozwoli na to lekarz. Co więcej, materiał musi być niezwykle delikatny i łatwy w wiązaniu. Tych warunków nie spełniają nawet najcieńsze chusty żakardowe.

Do noszenia wcześniaków i dzieci z niską wagą urodzeniową polecamy opcje o gramaturze poniżej 200 gsm np. chusta długa tkana Lenny Lamb / moja pierwsza / Mała Jodełka Baby Caffe Latte. Starcza ona do osiągnięcia przez dziecko wagi 10 kg.

Po tym czasie można bez obaw sięgnąć po żakardowe opcje. Niemowlę siedzi, stabilnie trzyma główkę, a rodzice nabrali pewności, wprawy i doświadczenia w wiązaniu.

Taki duet: cienka chusta do noszenia dzieci + chusta żakardowa na późniejszym etapie jest wręcz idealny. Zapewnia komfort, bezpieczeństwo i pełne korzyści z tej formy bliskości zarówno dziecku, jak i rodzicom.