Wraz z popularyzacją noszenia dziecka w chuście, rośnie również liczba wyrobów i rozwiązań dostępnych na rynku. Producenci w ten sposób dopasowują je do potrzeb maluszka oraz komfortu fizycznego i psychicznego samych opiekunów. Dzisiaj zajmiemy się jedną z alternatyw dla chusty długiej tkanej. Czym jest chusta kółkowa? Kiedy warto się w nią zaopatrzyć? Jakie są jej wady i zalety? Co będzie lepsze – chusta kółkowa czy zwykła?

Na te i kilka innych pytań odpowiemy w tym artykule.

Chusta kółkowa – specyfika

Jej charakterystycznym elementem są dwa kółka na jednym końcu. Wiąże się ją, przeplatając przez nie drugi koniec materiału. a następnie dociągając go  w celu dopasowania do wymiarów dziecka. To zapewnia maluszkowi stabilne podparcie i właściwą pozycję.

Kolejnym istotnym elementem jest jej długość. Chusty kółkowe są znacznie krótsze niż tradycyjne rozwiązania. Obecnie na rynku dostępne są opcje od 1,7 m do 2,3 m. Dopasowuje się do rozmiarów rodzica.

Chusta kółkowa – zalety

Najważniejszą z nich jest łatwość motania. Jest to znacznie prostszy proces niż w przypadku chusty długiej tkanej. Doświadczonej mamie zajmuje zaledwie kilkanaście sekund. Dzięki temu nie jest też stresujące.

Krótsza chusta kółkowa jest też lżejsza i po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Mieści się właściwie w każdej nieco większej, damskiej torebce lub też w torbie do wózka dziecięcego. Dlatego zawsze można mieć ją pod ręką. To ogromna zaleta chusty kółkowej.

Łatwość motania sprawia, że sprawdza się ona w przypadku “szybkich akcji”: pilnego wyjścia, na krótki wypad do osiedlowego sklepu, czy w odwiedziny do koleżanki na sąsiedniej ulicy.

Chusta kółkowa – wady

Nie można w niej nosić dziecka zbyt długo. Chustę kółkową wiąże się asymetrycznie na jednym ramieniu rodzica przez co ciężar nie rozkłada się równomiernie.. Przy dłuższym noszeniu może to prowadzić do bólu kręgosłupa, szczególnie jeśli nie zmieniamy stron (ramion) na które motamy chustę. Jest on szczególnie odczuwalny przy starszakach o większej wadze.

Ponadto, trzeba zwrócić uwagę aby maluszka ułożyć symetrycznie, dlatego chustę kółkową lepiej wykorzystywać jedynie na krótkie, konieczne wypady. Wprawdzie dziecko można ułożyć z przodu, na biodrze i na plecach rodzica, jednak możliwe są tylko trzy sposoby motania. To zmniejsza funkcjonalność.

Chusty kółkowe można używać przy dzieciach do ok. 15 kg wagi, zatem nieco mniejszych niż w chustach długich tkanych, gdzie graniczny ciężar wynosi 20 kg.  Wszystko zależy oczywiście również od naszych indywidualnych odczuć i upodobań oraz odpowiednio dobranej chusty.

Chusta kółkowa dla noworodków – czy stosować ją od pierwszych dni życia

Tak. Jak najbardziej w chuście kółkowej można nosić także dzieci tuż po porodzie. Przy motaniu maluszków należy jednak pamiętać aby odwrócić krawędź chusty aby dziecko mogło uzyskać jak najlepsza symetryczną pozycję. Jeżeli  u dziecka występuje asymetria należy skonsultować się z fizjoterapeutą.

Dla kogo chusta kółkowa będzie idealnym wyborem?

Warto mieć ją w zanadrzu, gdy….

Chusta kółkowa jest wsparciem na spacerach z wózkiem

To rozwiązanie jest idealne dla tych rodziców, którzy jednak wybrali  sposób spacerów z maleństwem w gondoli lub wózku. Na dłuższych wypadach warto mieć chustę kółkową przy sobie. Gdy maleństwo się znudzi leżeniem lub po prostu zrobi się niespokojne, chusta kółkowa spełni się doskonale w roli uspokajacza, a rodzic dzięki temu nadal będzie miał wolne ręce i mógł prowadzić swobodnie wózek.

Chusta kółkowa jako uzupełnienie dla chusty długiej tkanej

Chusta długa tkana jest najbardziej uniwersalnym produktem do noszenia dzieci. Jednak prawda jest taka, że jej motanie wymaga więcej wprawy i trwa dłużej. Dlatego polecana jest na długie spacery, wypady na miasto, wycieczki w góry itp.

Chusta kółkowa zastąpi ją w sytuacjach awaryjnych, które wymagają natychmiastowego wyjścia z domu. Wiązanie jej trwa zazwyczaj mniej niż minutę, Dziecko nie traci cierpliwości, a rodzic zyska bezcenny czas.

Chusta kółkowa – idealna dla zabieganych

Jesteś rodzicem dwójki dzieci, a starszak nadal wymaga uwagi? Musisz szybko wyjść do przedszkola, na trening karate, czy odebrać kilkulatka z basenu?

Może jesteś długo sama w domu z dzieckiem i powinnaś w tym czasie zrobić większe zakupy, a później kilkakrotnie wnosić torby z samochodu? Do tego jeszcze przygotować obiad, nakarmić szkraba i pobiec na szczepienie.

W tych wszystkich sytuacjach sprawdza się właśnie chusta kółkowa.

Chusta kółkowa jest bezcenna również na spacerach z kilkulatkiem, który już próbuje pokonać samodzielnie dłuższy dystans. Jest lekka, możesz ją łatwo schować, a będzie pod ręką, gdy kilkulatek będzie zmęczony i chwilka odpoczynku na rękach mamy okaże się dla niego błogosławieństwem.

Koszt chusty kółkowej

Można ją kupić  już za około 150-200 zł. Z jednej strony uszczupla to budżet domowy, jednak ułatwia codzienność każdemu z rodziców. Jest to inwestycja na lata. Jedna chusta kółkowa może wystarczyć na cały okres chustonoszenia – od noworodka do około 3 roku życia.

Po prostu warto mieć ją pod ręką.