Czy można nosić wcześniaka w chuście do noszenia dzieci?

Dzieci urodzone przedwcześnie są szczególnie wrażliwe na bodźce, ich ciało jest delikatne i wiotkie. Nic dziwnego zatem, że opiekunowie obawiają się chustonoszenia. Zupełnie niepotrzebnie. Noszenie wcześniaków w chuście do noszenia dzieci może mieć niezwykle korzystny wpływ zarówno na dziecko, jak i na rodzica. Należy jednak przestrzegać kilku zasad.

W dzisiejszym artykule:

Od kiedy nosić wcześniaka w chuście do noszenia dzieci?

Przedwczesny poród nie jest przeciwwskazaniem do chustonoszenia dziecka, jeśli nie istnieją inne dolegliwości fizyczne. Konieczna jest jednak wcześniejsza konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Ponadto w chuście nie należy nosić dzieci o bardzo niskiej wadze. Niektórzy specjaliści mówią, że wcześniak powinien osiągnąć co najmniej 1,5 kg. Inni przesuwają tę granicę do 2 kg. My opowiadamy się za drugą opcją. Mniejsze dzieci zazwyczaj przebywają w inkubatorach i pozostają w szpitalu do osiągnięcia właśnie tej wagi. Zatem opuszczenie szpitala będzie dla rodziców bezpośrednim sygnałem, że mogą już zacząć swoją przygodę z chustonoszeniem.

Ten czas można wykorzystać na przyzwyczajenie dziecka do dotyku. U wcześniaków wrażliwość na kontakt fizyczny jest znacznie większa niż u noworodków. Zanim zaczniesz motać maleństwo w chuście, należy je do tego przygotować. Zasada małych kroczków jest tu najlepsza. Najpierw oswój dziecko z Twoim dotykiem — dłonią, czułym głaskaniem. Później przejdź do kangurowania. Wtedy maluszek zapozna się do Twoim ciałem, zapachem skóry, rytmem bicia Twojego serca. To one będą mu dawały poczucie bezpieczeństwa. Dopiero wówczas możesz sięgnąć po chustę długą tkaną.

Najbezpieczniejsze pozycje do noszenia wcześniaków w chuście

Wcześniaki z niską wagą urodzeniową samodzielnie nie potrafią przyjąć właściwej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej. Dlatego rodzice odgrywają tu główną rolę moderatora. Sposób motania chusty długiej tkanej powinien być tak dobrany, aby ułatwiał im zadanie.

Ponadto takie dziecko wymaga stałej obserwacji. W związku z tym odradzamy wszelkie pozycje noszenia na plecach, które są bezpieczne dla noworodków urodzonych we właściwym czasie. Wcześniaki można nosić jedynie z przodu.

Jako rodzic musisz mieć do niego łatwy dostęp. Maluszek powinien być tak ułożony w chuście długiej tkanej, by łatwo można było go wyjąć.

Ważna jest także symetryczna pozycja, zatem niewskazane są wszelkie sposoby motania na biodrze rodzica.

Wszystkie te warunki spełnia kangurek.

Jest to właściwie jedyna pozycja noszenia wcześniaka w chuście  w pierwszym okresie — do osiągnięcia wagi standardowej dla noworodków, czyli ok. 3 kg.

Mama z dwójką dzieci na spacerze

Czy wszystkie chusty długie tkane można stosować przy wcześniakach?

W początkowym etapie chustonoszenia dziecka należy wybrać opcję z delikatnego i cienkiego materiału. Najlepszy jest ten o gramaturze poniżej 200 gsm, z którego wykonane są np. chusta długa tkana Lenny Lamb / moja pierwsza / Howlit i chusta długa tkana Little Frog / Akwamaryn. Postaw na opcje z naturalnej bawełny lub z delikatnymi domieszkami typu tencel czy włókna bambusowe.

Unikaj żakardowych chust z gęstszej tkaniny. Są sztywniejsze, trudno się łamią i są za grube dla malutkiego, wiotkiego jeszcze dziecka. Na te możesz zdecydować się później w momencie, gdy dziecko będzie samodzielnie siedzieć — będzie stabilne i silniejsze.

Wcześniaków NIE MOŻNA nosić w chustach elastycznych. Chociaż praktyczne, są niedostosowane do wiotkiego ciała maleństwa z niską wagą urodzeniową.

Na rynku istnieją specjalne chusty do noszenia wcześniaków. Są one węższe niż tradycyjne opcje. Szerokość wynosi 45 cm. Jeśli zaopatrzyliście się już w klasyczną opcję, można ją zwęzić.

Jednak taka chusta do noszenia wcześniaków będzie Ci służyć maksymalnie kilka miesięcy. Warto więc zastanowić się nad jej wypożyczeniem.

Zalety chustonoszenia wcześniaków

Nieco wcześniej rozprawiliśmy się z tematem, jak noszenie w chuście ułatwia w codziennych obowiązkach. Pisaliśmy także o zaletach chustonoszenia dzieci.

W przypadku wcześniaków taka forma spacerów może mieć szczególne znaczenie dla ich rozwoju. Maluchy nie mają wykształconego, samodzielnego systemu termoregulacji. Wymagają ogrzewania. Najlepsze do tego jest ciało rodzica. Podczas spacerów opiekun jest więc naturalnym „grzejnikiem”. Zapewnia dziecku komfortowe warunki i ochronę przed wychłodzeniem.

Wcześniaki potrzebują więcej czasu na adaptację do nowego środowiska. Są wrażliwsze na bodźce zewnętrzne. Noszenie w chuście zapewnia im ich prywatną strefę, wyznacza granice przestrzenne. Sprzyja budowaniu poczucia bezpieczeństwa. Dodatkowo maluszki znajdują się bliżej znajomych bodźców takich jak zapach rodzica i bicie serca, które pamiętają jeszcze z okresu płodowego.

Noszenie w chuście wzmacnia także układ nerwowy. Sprzyja też jego rozwojowi. Jeśli maluch poczuje się bezpiecznie, szybciej będzie mógł się skoncentrować na obserwacji rzeczywistości i adaptacji do otoczenia.

Samodzielnie czy z pomocą

W przypadku wcześniaków rady specjalistów są bezcenne. Nie należy z nich rezygnować, a konsultacje chustonoszenia online czy stacjonarnie powinny być obowiązkowe. Korekcja błędów przy motaniu i układaniu dziecka jest sprawą kluczową.

Podczas konsultacji online dopasujecie wiązanie do potrzeb Waszego maluszka. Jeśli otrzymaliście jakiekolwiek wskazówki od lekarza prowadzącego, przekażcie je doradcy. To ułatwi dopracowanie metody idealnej dla Waszej rodziny.

Ponadto po pierwszym samodzielnym wiązaniu będziecie mogli skonsultować (zdjęciem, filmikiem lub rozmową) prawidłowe wykonanie czynności. To zapewni komfort, bezpieczeństwo maluszkowi, a Wam spokój.