Czy jedna chusta do noszenia dzieci starczy na cały okres chustonoszenia?

Lista wyprawkowa dla noworodka jest dość długa. Wózki, smoczki, foteliki do samochodu, ubranka potrafią znacznie okroić budżet rodziców. Nic dziwnego, że wielu liczy się z każdym groszem. Jak w te wydatki wkomponować chustę do noszenia dzieci? Czy zaplanować jeden zakup, czy już od razu być przygotowanym na kilka produktów? Czy jedna chusta starczy na cały okres noszenia?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników.

W tym artykule:

  • Kiedy jedna chusta wystarczy na kilka lat
  • Chustonoszenie dzieci z niską wagą urodzeniową
  • Chustonoszenie starszaków a ilość chust
  • Kilka chust do noszenia dzieci — względy praktyczne
  • Chusty kółkowe jako praktyczne uzupełnienie wyposażenia rodziców
  • Chusta elastyczna dla początkujących

Kiedy jedna chusta do noszenia dzieci wystarczy na cały okres chustowania?

Wysokojakościowy, odpowiednio dobrany wyrób wytrzyma kilka lat nawet codziennej, wzmożonej eksploatacji. Standardowe chusty do noszenia dzieci można wykorzystywać już od pierwszych dni po narodzinach aż do osiągnięcia przez dziecko wagi około 15-20 kg. Oznacza to, że tę samą chustę długą tkaną używa się przez ok. 3-4 lata.

Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Długość chusty

Powinna być dopasowana do wyższego i większego rodzica. To zapewnia komfort i możliwość chustowania przez oboje opiekunów. Standardowe rozmiary chusty długiej tkanej to 4,2-4,6 m. Jednak dla wyższych osób dostępne są nawet rozwiązania o długości do 6 m.

Gramatura chusty do noszenia dzieci

Parametr ten oznacza jej grubość i ciężar. Te wykonane z materiału o najmniejszej gęstości tj. 200-250 gsm przeznaczone są dla noworodków.

Wyroby o gramaturze 260-290 g/m2 są najodpowiedniejsze dla dzieci od 0 do około 3 lat. To one są najbardziej uniwersalne. Prawdopodobnie jedna taka chusta długa tkana starczy na cały okres chustonoszenia. Jest miękka i podatna na układanie. Zazwyczaj rodzice więc dość szybko opanowują sztukę jej wiązania.

Chusty długie tkane o wyższej gramaturze tj. powyżej 300 gsm przeznaczona są do noszenia starszaków. Jednocześnie należy pamiętać, że im grubszy materiał, tym trudniej jest go motać. Wiązanie wymaga wówczas wprawy, doświadczenia i cierpliwości. Dlatego początkującym rodzicom nie zaleca się kupna chust do noszenia dzieci o gramaturze powyżej 300 gsm.

Skład materiału

Obecnie producenci oferują szereg rozwiązań. Bazowa jest oczywiście bawełna. Do niej dodawane są domieszki naturalne np. jedwab, bambus, len oraz modny ostatnio tencel. Wpływają one zazwyczaj na miękkość materiału oraz jego przewiewność. Wszystko zależy od naszych preferencji. Najbardziej uniwersalne są jednak chusty długie tkane ze 100% bawełny. Są praktyczne. Łatwo je wyprać z ubrankami dziecka. Schną błyskawicznie i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Bawełna jest trwała i wytrzymała. Taki produkt z pewnością starczy na cały okres chustowania.

Wizja kupna jednej chusty do noszenia dzieci jest uspokajająca.

Jednak…

Istnieją wyjątki i odstępstwa od tej komfortowej i praktycznej sytuacji.

Oto one…

Chustonoszenie dzieci z niską wagą urodzeniową — przygotuj się na dwa produkty

Jeśli Twój maluszek urodził się przed 37 tygodniem ciąży i jest znacznie mniejszy od noworodków urodzonych o czasie, tradycyjna chusta tkana długa będzie dla niego nieodpowiednia.

To samo dotyczy dzieci z niską wagą urodzeniową.

Ułożenie takiego noworodka jest niemożliwie ze względu na nadmiar materiału, który może uciskać nóżki i powodować dyskomfort.

Do noszenia takich dzieci służą specjalne chusty do noszenia wcześniaków. Ich szerokość jest zmniejszona do 42-45 cm. Jest idealna do noszenia mniejszych noworodków przez około 6 miesięcy. Zazwyczaj graniczną wartością jest osiągnięcie przez nich wzrostu 68 cm.

Później należy przejść na standardową chustę długą tkaną.

Chustowanie starszaków a ilość koniecznych chust do noszenia dzieci

Standardowe, uniwersalne chusty do noszenia dzieci o gramaturze 250-290 gsm przeznaczone są dla noworodków i dzieci do około 3 roku życia. Jednak w przypadku cięższych starszaków lub nieco starszych kilkulatków, które nadal potrzebują chustonoszenia, konieczna będzie wymiana na produkty wykonane z grubszego materiału.

Chusty do noszenia dzieci o gramaturze powyżej 300 gsm starczają do około 5 roku życia dziecka.

Wszystko jest oczywiście uzależnione również od indywidualnych preferencji rodzica. Często cieńsze chusty z odpowiednimi domieszkami dodającymi nośności materiałowi jak len czy konopie, również świetnie sprawdzają się do noszenia starszych dzieci.

Kilka chust do noszenia dzieci — względy praktyczne

Poza tymi dwoma przypadkami, kiedy zakup więcej niż jednej chusty podyktowany jest koniecznością i indywidualnymi potrzebami dzieci, istnieją jeszcze względy praktyczne.

Niektórzy rodzice decydują się na dwie chusty długie tkane na cały okres chustonoszenia. Używane są one wymiennie. Kiedy jedną trzeba uprać, pod ręką jest natychmiast druga. To daje poczucie swobody i niezależności.

Niektórzy rodzice decydują się także na zakup dwóch wyrobów — jednego dla mamy, drugiego dla taty. Ma to swoje uzasadnienie w szczególności, gdy różnica wzrostu między opiekunami jest znaczna. Wówczas motanie długiej chusty przez mniejszego gabarytowo opiekuna może być zbyt kłopotliwe.

Chusty kółkowe jako praktyczne uzupełnienie

Kolejną sytuacją, w której rodzice decydują się na dwa wyroby, jest zakup chusty kółkowej. Przeznaczona jest ona na krótkie wypady np. do sklepu czy na kilkunastominutowy spacer. Motanie jej jest niezwykle proste, co najbardziej doceniają rodzice.

Jednak obciąża ona jedno ramię dorosłego, dlatego nie może być używana przez kilka godzin. To zbyt duże obciążenie dla kręgosłupa i barków. Chusta kółkowa jest funkcjonalnym uzupełnieniem długiej chusty tkanej, która nadal stanowi podstawę wyposażenia.

Chusta elastyczna dla początkujących

Niektórzy rodzice, którzy zaczynający dopiero swoją przygodę z chustowaniem wybierają chustę elastyczną. Jej zaletą jest możliwość jednorazowego wiązania i wielokrotnego układania w niej maluszka. Ten komfort zapewnia elastyczny materiał.

Chusta elastyczna jest jednak przeznaczona dla dzieci mniejszych. Sprawdza się do noszenia noworodków i niemowląt do ok. 3 miesiąca życia. Elastyczny materiał bowiem uniemożliwia ułożenie cięższych dzieci w prawidłowej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej a większa ilość kilogramów będzie bardziej odczuwana przez kręgosłup rodzica, który nie będzie odpowiednio odciążony.

W tym momencie należy niezwłocznie przejść na chustę długą tkaną.

Podsumowując…

Chusty długie tkane są idealne i uniwersalne. Zazwyczaj jedna wystarcza na cały okres chustonoszenia. Poza specyficznymi sytuacjami dobór dodatkowej opcji podyktowany jest jedynie wygodą rodziców.

Jednak wiele mam decyduje się często na większą ilość chust w stosie niż dwie, trzy a nawet 4 ze względu na mnogość wzorów, kolorów i stosowanych domieszek, które dodają materiałowi różnych właściwości.